14. března 2018
Už nyní si můžete naplánovat svou letní dovolenou. Inspirací pro zajímavé destinace vám budou vynikající šumivá vína, která vás zavedou do všech koutů Evropy za poznáním i výjimečnými chutěmi. Začínáme zeměmi, které patří k nejtradičnějším výrobcům lahodných nápojů se svůdnými bublinkami.

FRANCIE

Země proslulá výtečnou gastronomií a těmi nejlepšími víny světa je ideálním cílem pro milovníky skvělých chutí. Právě zde  byla vyrobena první šumivá vína. „Nejznámějším šumivým vínem je pravé šampaňské, které může být vyráběno pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne a typicky z odrůd Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Meunier,“ vysvětluje David Král, dvojnásobný vítěz soutěže BOHEMIA SEKT – Trophée sommelier ČR. Tento proslulý typ vína získal svou popularitu převážně v první polovině 19. století a nyní nesmí chybět v žádné špičkové restauraci a ve sklenkách skutečných znalců. Vhodnou volbou může být značka Alfred Gratien, která pochází ze severofrancouzského města Épernay, ležícího na řece Marně.

Épernay, hlavní město šampaňského

Důležitost šampaňského vína pro Épernay dokládá fakt, že je zde po něm pojmenována celá jedna ulice. Avenue de Champagne lemují zastoupení nejprestižnějších výrobců a místní s oblibou říkají, že díky sklepům plným šampaňského jde o nejdražší ulici světa. Kromě vinařských cílů zde můžete navštívit kupříkladu divadlo Gabrielle Dorziat z roku 1898, inspirované pompézním stylem krále Ludvíka XV. V červenci pak vaší pozornosti nesmí ujít festival Voi(x)là l’été, který oslavuje lidský hlas ve všech jeho formách – zpěvem, čtením, recitací, to vše v parcích, ulicích i zahradách.