21. prosince 2017
Taky máte chuť prožít Silvestra a Nový rok spíš v pohybu než s jídlem a pitím na gauči? Tak pojďte na výlet a udělejte něco nejen pro sebe, ale i pro dobrou věc!

Přinášíme 15 tipů na pochody „Novoroční čtyřlístek“, při kterých si splníte zároveň čtyři novoroční předsevzetí:

1. jdi na Nový rok na výlet
2. pozvi někoho ze svého okolí
3. poznej kus přírody
4. přispěj potřebným

Za čtyři dobré skutky získá každý účastník odznak Novoročního čtyřlístku. Sbírkou pomáhá Klub českých turistů hendikepovaným spoluobčanům od roku 2004.

Kam tedy vyrazit?

Praha a Středočeský kraj

Silvestrovskou Prahou za historií  – 31. 12. 2017
Vydejte se na Silvestra do centra Prahy. Klub českých turistů vás zve v rámci seriálu Novoroční čtyřlístek na pochod Silvestrovskou Prahou za historií. Vybrat si můžete ze dvou tras na 8 či 12 km. Startuje se 31. prosince od 11:30 hodin na piazzettě před Národním divadlem (Náměstí Václava Havla). Podrobný popis tras obdrží účastníci na stratu.

Sejdeme se na Chvojně  – 1. 1. 2018
Vypravit se můžete i do kraje Blanických rytířů, konkrétně ke kostelu sv. Jakuba a Filipa na Chvojně. V rámci sérii dobročinných pochodů Novoroční čtyřlístek se můžete zúčastnit 14. ročníku pochodu Sejdeme se na Chvojně. Startuje se 1. ledna od 11 hodin v sokolovně u nádraží ČD v Benešově. Čeká vás 11 km dlouhá procházka s výhledy na Konopiště, Blaník a umožněna bude také prohlídka interiéru kostela Chvojen a vstup na věž.

Jihočeský kraj

Krumlovský čtyřlístek – 30. 12. 2017
Vydejte se na předsilvestrovskou procházku šumavskými hvozdy z Nového Údolí do Stožce. Startuje se z Nového Údolí v 10:45. Cíl ve Stožci v 15 hodin.

Plzeňský kraj

Špacír kolem Zelené Hory – 1. 1. 2018
Startuje se ve 13.30 hod. v Nepomuku (Plzeň – Jih), od kruhového objezdu u Sokolovny. Na programu je pěší pochod 6 km přes kulturní památku UNESCO Zelená Hora. Cíl je v 16 hod., Švejk restaurant U Zeleného stromu v Nepomuku.

Novoroční výstup na Čerchov – 1. 1. 2018
20. ročník Čtyřlístkového pochodu na Domažlicku. Místem startu je parkoviště v Caparticích, do cíle na vrch Čerchov dorazíte po trase dlouhé 9 km. Na vrcholu bude zpřístupněna rozhledna a možnost občerstvení.

Karlovarský kraj

Novoroční FIT výstup na Podhoru – 1. 1. 2018
KČT Mariánské Lázně vás zve na Novoroční výstup na Podhorní vrch (847 m n.m.). Vyrazit můžete samostatně z Mariánských Lázní, ze Zádubu, z Ovesných Kladrub, z Vlkovic či z Teplé, anebo se připojit ke společnému startu trasy na 10 km, který je naplánován v 11.40 hod. od zastávky Zádub – točna. S sebou jídlo a pití – občerstvení není zajištěno. Na výběr z tras 7–14 km, součástí akce je novoroční sbírka Novoroční čtyřlístek.

Liberecký kraj

Novoroční výstup na Ještěd – 1. 1. 2018
Vydejte se na Nový rok na Ještěd. Startujeme od 8.30 do 11 hodin u Info centra v Liberci – Horním Hanychově. Na programu je 8 km trasa na vrchol Ještědu, místo cíle – objekt ROHANKA.

Novoroční výstup na Kozákov  – 1. 1. 2018
Dalším tradičním turistickým pochodem v Libereckém kraji je výstup na Kozákov. Pochod je pořádán jako hvězdicový, to znamená individuální start a trasa, program v cíli je připraven od 15 hodin na vrchu Kozákov. V případě dobrých sněhových podmínek bude připravena lyžařská trasa v délce 10 km.

Královéhradecký kraj

Novoroční čtyřlístek 2018 – 1. 1. 2018
Tradiční novoroční vycházka do okolí Nového Města vás zavede do Sendraže. Na programu je 8 km vycházka, cestou bude zajištěn vstup na rozhlednu Varta. Startuje se ve 13 hodin na autobusovém nádraží Na Rychtě v Nové Městě, cílem je společné posezení u hasičů v Sendraži a dobročinná sbírka Novoroční čtyřlístek.

Pardubický kraj

Silvestr na Chrudimce – 30. 12. 2017
Přivítejte konec roku také na Vysočině a přidejte se k pochodu k pramenu řeky Chrudimky. Vyrazit můžete například z Hlinska, cílem je pramen Chrudimky u obce Paseky u Chlumětína. Pěší trasy 2–20 km, cykloturistika 10–20 km, lyžařská turistika 10–20 km, hipoturistika 10 km. V cíli bude možnost opékání špekáčků.

Vysočina

Výstup na Javořici s Vlastou Javořickou Za Studenský knoflík – 31. 12. 2017
KČT Telč pořádá 20. ročník silvestrovského výstupu na nejvyšší vrchol Vysočiny – Javořice (837 m n. m.). Trasu si můžete zvolit libovolně, vyrazit můžete po značených stezkách například z Telče, Studené, Mrákotína, Řásné, Světlé či z Jihlávky. Společným cílem (12–15 hod.) je vrchol Javořice, kde bude zahájen ve 12:30 slavnostní program a možnost občerstvení.

Jihomoravský kraj

Novoroční výstup na Babí lom – Novoroční čtyřlístek – 1. 1. 2018
Hvězdicový pochod – trasu si můžete zvolit libovolně, vyrazit můžete po značených stezkách například z Brna, Kuřimi, Lelekovic či Adamova. Cílem pochodu je nejvyšší vrchol Babího lomu, (není běžně přístupný veřejnosti), kde bude připraven lanový park pro děti. V sedle pod vrcholem bude probíhat dobročinná sbírka – prodej Novoročních čtyřlístků. Součástí Babího lomu je rozhledna, která se nachází na hřebenové červené turistické značce.

Moravskoslezský kraj

Novoroční výstup na Praděd a Šelenburk  – 1. 1. 2018
KČT Krnov vás zve na dva Novoroční výstupy – tradiční náročnější výstup na Praděd a pro méně zdatné je připraven výstup z Krnova na zříceninu hradu Šelenburk. V obou cílových místech (od 14 hod.) je připraven pamětní list a možnost zakoupení odznaku Novoroční čtyřlístek.

Novoroční výstup na haldu Ema – 1. 1. 2018
Vydejte se na nejvyšší bod Ostravy – ostravský Mount Everest! Vrchol haldy Ema je místní raritou – halda uvnitř hoří, k povrchu doutná a vystupuje z ní pára. Trasu si můžete zvolit dle vlastního uvážení, v cíli (od 9 do 13 hodin) každý účastník obdrží diplom, odznak z akce a Novoroční čtyřlístek.

Zlínský kraj

Za Novoročním čtyřlístkem na Tlustou horu – 1. 1. 2018
Akce má komorního ducha, účastní se jí přibližně 80 výletníků, což však neznamená, že by nestála za pozornost. Naopak – cílem (14 – 16 hod.) je původní letecký maják, který byl postaven na základech prvorepublikové rozhledny. Dnes je objekt v majetku radiokomunikací a v první novoroční den bude zpřístupněný. Vzhledem k říjnové větrné kalamitě je možné použít pouze zpevněnou cestu od zastávky MHD Maják – točna.

Více informací a kontakty na organizátory jednotlivých akcí naleznete ZDE.