27. srpna 2018
Naše tělo funguje v každém období ročním jinak. Co však stojí za letním tloustnutím? Teplota!

Jiné období, jiný hlad?

Už jste si toho někdy všimli? Když se teploty stoupají a vy přes den trávíte hodně času na slunci, tak si skoro na jídlo ani nevzpomenete. Pokud ano, pak máte chuť na něco svěžího a lehkého – na salát, ovocnou šťávu. Když jste například na pláži, tak vám pár kousků vychlazeného melounu úplně postačí k zahnání hladu. Jenže pozor. Vědci nyní zjistili, že tento pro tělo „úsporný režim“ velmi rychle vymizí, pokud přejdete do klimatizovaných prostor a pokud v nich v létě trávíte hodně času.

Tělo v teple funguje jinak

Je to až k nevíře, ale zjistili také, že od období, kdy se začaly hojně používat klimatizace, začalo v létě u lidí k docházet prudkému nárůstu jejich hmotnosti. Důvod je zřejmý: lidské tělo spotřebuje méně energie při chladnější teplotě, protože samo nepotřebuje udržovat a vyrovnávat tu svoji. Když se k tomu přičtou ještě kalorie z jídla, kterého v chladu sníte více, je o malér postaráno.

Co s tím?

V létě bychom proto měli v klimatizovaných prostorech trávit co nejméně času a přirozeně využívat energii, kterou „spaluje“ naše tělo na slunci. (Samozřejmě s ochranou proti slunečnímu záření) Podobně je tomu v zimě: tady je důležité pravidelně chodit na čerstvý vzduch, aby se chladem zase lépe spalovaly podkožní zásoby tuků.

Čtěte také: Superpotraviny, za které vám tělo poděkuje