26. února 2018
Pokud se rozhodnete podstoupit očistu organismu, přistupte k ní opravdu zodpovědně a nezapomeňte ani na emoční složku.

Pro začátek

„Po dobu detoxikace omezíme, ideálně úplně vyloučíme přesolené potraviny, jako jsou tvrdé sýry, uzeniny, tučná masa, vejce, slané oříšky, chipsy atd. a nahradíme je zajímavě upravenou zeleninou. Tím, že přestaneme solit, nás to nepotáhne k cukru a ke sladkostem. Mimo jiné doporučuji zařadit v průběhu detoxikace čistou šťávu z černé ředkve (Rabanon), ideálně každé ráno 1–2 ampule, plus šťávu z čerstvého citronu a hrnek vlažné vody. Poté můžeme do půl hodiny snídat,“ radí výživová poradkyně Dagmar Lužná. Černá ředkev obsahuje vysoké množství vitamínu C i B a minerálních látek, vhodná je právě především díky obsahu Raphanolu. To je silice s velmi aktivní sirnou složkou, které ředkev vděčí za blahodárný vliv na játra. Podporuje trávení a tvorbu žluče, má silný močopudný a čistící účinek a působí desinfekčně na močové cesty.

Toxiny z negativních emocí

Často při detoxikaci opomíjíme působení psychických faktorů. Málokdo si totiž uvědomuje, že je denně vystaven vlivu toxinů z vlastních negativních emocí. Toxiny se v těle usazují vždy, když cítíte vztek, strach, nebo se přesvědčujete o vlastní fyzické nedokonalosti a nedostatečnosti. Tvoříte si tak nevědomky základ pro fyzické problémy. V rámci detoxikace myslete vždy také na práci s vlastní psychikou. Skvělým pomocníkem vám budou Bachovy esence. „Při výběru pomocníků z řady Bachových esencí záleží na konkrétním problému,“ říká Romana Kotěrová, odbornice na Bachovu terapii, a popisuje: „Existují kombinované esence pro podporu silné vůle, i esence pro vytrvání, abychom se nevzdávali při prvním neúspěchu nebo jen malém pokroku. Všichni, kdo se rozhodli pro očistnou kúru, mohou využít esenci Detox, která pomáhá posílit vůli a vytrvalost v rozhodnutí,“ dodává Kotěrová.

Pamatujte také na jemnou fyzickou aktivitu

V době, kdy je tělo v očistném procesu, je potřeba s ním jednat opatrně. Nepřetěžujte se zbytečně náročnými fyzickými aktivitami. Vaše tělo je v pohotovostním stavu a nadměrná fyzická zátěž mu může jen ublížit. Volte fyzické aktivity, která vás zbytečně neunaví. Vhodné jsou delší procházky či plavání. Skvělým doplňkem, který pomůže v očistě organismu, je mimo jiné hormonální jógová terapie. „Tato metoda působí na tělo očistně, zbavuje ho toxinů. Aktivujete při ní štítnou žlázu, pozitivně ovlivníte také slinivku a játra. Podpoříte rovnováhu vnitřního prostředí,“ říká Jana Černotová, lektorka hormonální jógové terapie.

Nedostatek energie

Intenzivní detoxikační kúra by měla trvat ideálně šest týdnů. Při detoxikační kúře i po ní můžete pociťovat nedostatek energie. Je to signál, abyste zpomalili a více odpočívali. Energii můžete doplnit kromě odpočinku a relaxace také z přírodních zdrojů. Vyzkoušejte ženšen, který má antioxidační vlastnosti a snižuje psychickou únavu. Nejúčinnější je ženšen pravý, ideálně doplněný o jujubu. Extrakt ženšenu s jujubou obsahuje čaj Kombe.