2. prosince 2018
Češi jsou národem turistů. V letních měsících jsou hlavní turistické trasy našich hor obsypány návalem desetitisíců návštěvníků, ale v zimě si tuto kratochvíli většina našinců opouští. Přitom ale i zimní výlety mají své kouzlo. Jak se správně obléknout?

Zimní výlet vyžaduje mnohem více příprav: kromě ověření doporučení horské služby pro den výletu je potřeba s ohledem na počasí zvolit správné oblečení. Ani to nezkoušejte v tom, co si na sebe berete ve městě. Musíte počítat s tím, že se při pohybu zahřejete, ale také, že v některých místech teploty prudce klesnou a může vás překvapit prudký nárazový vítr. Více, než kdykoliv jindy, tak platí „vrstvit“.

První vrstva

Je přímo na těle a jejím cílem je udržet vás v suchu. Kvalitní funkční materiály odvedou pot od těla a vytvoří izolační vzduchovou vrstvu kolem těla. Případně zvolte první vrstvu z merino vlny, která i když je mokrá, krásně hřeje. Ať umělá nebo vlněná první vrstva musí být těsně na těle a nesmí tak nikde plandat. Nezapomeňte na ponožky, i ty patří do první vrstvy.

Druhá vrstva

Pro druhou vrstvu se skvěle hodí hybridní materiály, například Polartec alpha nebo Omniheat 3D. Tyto materiály odvedou vlhkost ještě dále od těla a zároveň udrží teplo. Druhá vrstva může být zdvojena nebo i strojena. Záleží na teplotě a jak intenzivně se budete namáhat. Je dobré mít s sebou záložní oblečení v batohu, pro případ, že se počasí v průběhu výletu zhorší.