23. listopadu 2018
Jste podráždění, vyčerpaní, slabí a bez energie, nemůžete spát, nebo dokonce podléháte depresi? Možná za to může nedostatek hořčíku.

Hořčík neboli magnézium je základním minerálem v lidském těle. Důležitý je zejména v době zvýšené fyzické aktivity, při stresových situacích a v těhotenství, kdy dochází k jeho zvýšené spotřebě organismem.

Pro zdravé kosti

Hořčík je jedním z nejdůležitějších prvků pro stavbu a zdraví kostí, protože podporuje vstřebávání vápníku do kostní tkáně a tím zajišťuje její pevnost. Při nedostatku hořčíku naopak dochází k uvolňování vápníku, kosti jsou náchylnější ke zlomeninám a hůře se hojí. V tomto případě hovoříme o osteoporóze, jejíž výskyt se zvyšuje s věkem, ale objevuje se i u mladších jedinců.
Tip: Nejčastěji doporučovanými potravinami pro zdraví kostí jsou mléčné produkty. Ty obsahují sice méně hořčíku v porovnání s některými jinými potravinami, ale obsahují právě pro kosti nezbytný vápník, a kombinují tak jejich účinky.

Pro sportovce

Nedostatek hořčíku se projevuje svalovými křečemi, což určitě zažil už nejeden aktivní sportovec.
Tip: Dejte si po tréninku smoothie z banánu, listového špenátu a trochy mléka nebo bílého jogurtu. Doplníte nejen sacharidy a bílkoviny, ale také hořčík.

Podporuje psychiku

Dostatečný příjem hořčíku má vliv nejen na fyzickou aktivitu, ale také na duševní pohodu. Nedostatek hořčíku je popisován jako možná příčina vzniku depresí a úzkostných stavů.
Tip: Jednou z potravin obsahující vysoké množství hořčíku patří kakao. Kousek čokolády s vysokým obsahem kakaa (alespoň 70 %) tak nejen že neuškodí vaší linii, ale může mít dokonce léčivé účinky. A kdo by se nechtěl ve stresu léčit čokoládou.

V těhotenství

Dostatečný příjem hořčíku může pravděpodobně předcházet předčasnému porodu. Dále pomáhá proti nespavosti, ranním nevolnostem a navíc je důležitý pro správný vývoj plodu.
Tip: Dostatek hořčíku si můžete zajistit užíváním těhotenských multivitamínů, jako je GS Mamavit. Obsahuje ve správném poměru celkem 23 minerálů a vitamínů, důležitých pro maminku i miminko.

Proti bolestem hlavy

Hořčík pomáhá s uvolňováním stěn cév. Rozšířením cév dochází ke snížení tlaku krve na stěny cév, což může ulevit od bolestí hlavy a také jim předcházet. Normální průtok krve zlepšuje schopnost přemýšlení.
Tip: Pro prevenci bolestí hlavy je důležitý správný pitný režim. Jeho efekt však můžete ještě zesílit zařazením minerální vody s vysokým obsahem hořčíku.

Tip navíc: Semínka a ořechy jsou hořčíkem doslova nabité. Je jedno, jestli se rozhodnete pro dýňová semínka, mandle nebo kešu ořechy. Vyzkoušet můžete i oříškové mouky. Spoustu zajímavých receptů na dobroty z různých druhů oříškových muk najdete na  www.zdraveorechy.cz.