7. října 2017
Při běhu či jízdě na kole spálíte stejně nebo i víc kalorií než při nordic walkingu, ovšem zdaleka nezapojíte tolik svalů. Právě v tom je efekt chůze s hůlkami.

„Bydlím na kraji města a lepší aktivitu než nordic walking jsem tu pro sebe zatím neobjevila. Nejvíc oceňuju, že vyjdu z domu a v tu ránu sportuju – neztrácím čas dojížděním ani žádnými přesuny. Chodím celý rok, v podstatě bez ohledu na počasí,“ pochvaluje si Jana Kolářová, která původně myslela, že by se k ní při chození mohly přidat i děti a doprovázet ji na kole nebo koloběžce. „Ale co si vzpomínám, bavilo je to asi dvakrát. A tak chodím buď sama se sluchátky v uších, nebo s kamarádkou. S hůlkami v rukou si pokecáme líp než u vína.“

Než poprvé vykročíte

Není moc věcí, bez kterých se jako začátečník při nordic walkingu neobejdete. Pomineme-li kvalitní pevné boty, jsou podstatné pochopitelně hůlky. „Nejprve je třeba se rozhodnout, jak intenzivně zamýšlíte chodit. Pokud budete vyrážet spíš na výlety, volte hůlky skládací. Chcete-li pracovat na své kondici a vyrážet na intenzivní výšlapy z domova, jsou lepší pevné hůlky, které víc vydrží a mají lepší vlastnosti,“ vysvětluje Kateřina Kolišová, lektorka nordic walkingu ze Školy chůze. Stejně důležitá je podle ní i volba materiálu, z něhož jsou hůlky vyrobené: „Nejlevnější je hliník. Nejvíc vydrží, ale je těžký a vůbec netlumí nárazy. Drahé nejsou ani sklolaminátové hole. V porovnání s hliníkovými jsou lehké, ale jsou křehké a rády se lámou. Také vůbec netlumí nárazy.“ Jako nejlepší vycházejí z výběru hůlky karbonové, které jsou lehké, tvrdé a pevné. Pokud se hodláte nordic walkingu věnovat intenzivně a chcete si ho opravdu užít, vyplatí se investovat do karbonu. S takovými hůlkami můžete i vyběhnout.
To už se dostáváme k disciplíně zvané nordic running. V porovnání s klasickým během má běhání s hůlkami tu výhodu, že při něm posílíte i horní část těla a ulevíte kloubům nohou. Stejně jako u chůze je však nutné ovládat aspoň základy techniky pohybu s hůlkami.

Zkuste se do toho pořádně opřít!

Chodit umíme všichni, nordic wal­king tak může dělat úplně každý. Je ovšem nezbytné naučit se správnou techniku, protože jinak si můžete i ublížit. Tím není myšleno, že si zapíchnete hrot hůlky do nártu, spíš to, že si natáhnete sval při jeho nevhodném zapojení. Navíc pokud nepoužíváte hůlky správně, není chůze ani zdaleka tak efektivní, jak by mohla být. Občas vidíte v parku chodce, kteří drží hůlky v pokrčených pažích před sebou a jen tak zlehka je zapichují. A to je (tedy právě není) ono. Při ­ka­ždém kroku je důležité zapažit! Tím dochází k jemné rotaci páteře a vy tak zapojíte bederní, krční i hrudní oblast, zlepšíte její ohebnost a podle Kateřiny Kolišové si chůzi i mnohem víc užijete: „Netvrdím, že člověk nemůže začít s nordic walkingem sám, na youtube lze najít dobrá návodná videa, jimiž se zpočátku můžete řídit. Spousta návodů je ale vyloženě špatných! Proto doporučuju domluvit si pro začátek lekci s lektorem. Víc než jedna hodina zpravidla není potřeba.“

Pryč od světa, pryč od starostí

Každý to má jinak. Někdo je rád, že za sebou zabouchne dveře bytu, na rohu ulice se sejde s kamarádkou a půl hodiny si větrá hlavu. Zdolané kilometry nejsou v tu chvíli tím nejdůležitějším, cílem je s každým krokem odhazovat starosti, pobavit se, zasmát. Teď na podzim, kdy budeme muset vyrážet čím dál častěji za šera, je dobrým parťákem i pes. A pak jsou tu blázni (ke kterým patřím i já), kteří si i při chůzi chtějí dát pořádně do těla, zpotit se a vyplavit endorfiny. Probrat s kamarádkou zásadní novinky je fajn, ale pro mě sport nemá smysl, pokud se domů nevrátím na pokraji vyčerpání. Ať už patříte k první nebo druhé skupině, vezměte hůlky do rukou a vyrazte. Otevřete hrudník a vdechujte vůni babího léta z plných plic!

Zeptali jsme se odborníka:

Kateřina Kolišová, lektorka nordic walking, www.skolachuze.cz

Proč je dobré chodit? A proč s hůlkami v rukou?

Chůze je jeden z nejzdravějších sportů, při kterém skvěle pracuje kardiovaskulární systém. Díky hůlkám a dobré technice se při chůzi otevře hrudní koš a lépe se vám dýchá. Při chůzi s hůlkami zapojíte i horní polovinu těla, která by jinak byla v nečinnosti, tím musí srdce okysličit více svalů, dáte si víc do těla a spálíte i víc kalorií.

Takže při chůzi nepracují jen nohy?

Je to „symetrický“ sport, při kterém rovnoměrně pracuje velké množství svalů v těle. Vyrovnává svalové dysbalance především v oblasti zad, je vhodný i při skolióze. A hlavně je to sport, který se musí dělat venku, takže je přínosný i z psychického hlediska – pročistíte si při něm hlavu, a když jdete v partě, popovídáte si a hned je vám líp.