26. listopadu 2018
Náš každodenní život si bez něho nedovedeme představit. Řeč je o toaletním papíru. Nákupy toaletního papíru rostou rok od roku v řádu několika procent a nejvíce se prodává ten třívrstvý, ukazují data obchodů Albert.

Jak ukazují data z obchodů Albert, nejvíce se prodává toaletní papír třívrstvý a na vzestupu je i ten se čtyřmi vrstvami. „Podíl třívrstvých toaletních papírů na celkových prodejích je téměř 60 %, čtyřvrstvý toaletní papír je zase nejrychleji rostoucím zbožím v tomto segmentu,“ říká Aneta Jiroutová, manažerka oddělení nepotravinového sortimentu obchodů Albert.

Co se týká vůně a barvy, preferují Češi klasiku. „85 % prodaných toaletních papírů je bez parfemace a v bílé barvě. Z parfemovaných toaletních papírů je nejoblíbenější heřmánkový,“ říká Aneta Jiroutová. Zákazníci také málokdy ví, že se neparfemuje papír samotný, ale jen rulička. Limitované edice s obrázky jsou podle ní oblíbené hlavně na jaře a v zimě.

Spotřebitelé upřednostňují nákup větších balení po 8, 16 nebo 24 rolích. Jejich nákupy mají rostoucí tendenci. Opačný trend je u balení s jednou až čtyřmi rolemi. Zákazníci mají rostoucí zájem také o zcela ekologicky rozložitelný toaletní papír. Celková poptávka po toaletních papírech je stabilní, s mírným dlouhodobým růstem v řádu několika procent.

Historické milníky toaletního papíru

14. století – Vynález toaletního papíru. První toaletní papír byl vyroben pro čínského císaře.

1596 – První splachovací toaleta.

17. století – Běžným toaletním papírem se staly noviny pro jejich dostupnost.

1710 – Byl vynalezen bidet.

1778 – Vyroben první toaletní papír podobný tomu dnešnímu.

1857 – Začíná se prodávat továrně balený toaletní papír.

1900 – Vylepšení městských kanalizací v Evropě vedlo k rozšíření splachovacích toalet.

1935 – Firma Northern Tissue představila v kampani toaletní papír „bez třísek“.

19.-20. stol. – Vzniká perforovaný toaletní papír, papír vícevrstvý, recyklovatelný a vlhčený.

21. století – Tzv. bezpapírová toaleta (Japonsko)-kombinuje toaletu, bidet a sušák v jednom.