10. září 2018
Československo by letos existovalo již 100 let. I po jeho rozdělení na dvě samostatné republiky si oba národy dodnes zachovaly vzájemnou blízkost. Sounáležitost připomíná i projekt Společné století.

Výročí vzniku samostatného Československa, významné milníky a osobnosti jeho dějin, ale i dodnes trvající sounáležitost Čechů a Slováků letos oslavuje agentura CzechTourism projektem s názvem Společné století. „Cílem je vzbudit v Češích i Slovácích národní hrdost a sounáležitost, ale nikoliv patetickým nebo podbízivým způsobem,“ vysvětluje ředitelka CzechTourism Monika Palatková.

Společná historie obou národů zaznamenala řadu radostných okamžiků a období, například éru první republiky. Ale i těch temných, mezi něž patří zejména druhá světová válka. „Oba naše státy si za sto let prošly mnoha vzestupy i pády. Považujeme proto za nutné zdůraznit, že i tak bychom neměnili, že nás každý rok či každé desetiletí posouvaly dál,“ uvádí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Do oslav se v rámci projektu zapojí všechny regiony České republiky, včetně institucí jako Národní památkový ústav, Národní divadlo nebo Česká filharmonie. Výročí bude připomínat také zrekonstruovaná budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze. Pro účely letošních oslav vznikl jednotný koncept, včetně loga, audio a videospotů či interaktivního obsahu na webových stránkách projektu.

Symbolem, který připomíná Společné století, tedy století vzájemnosti mezi Čechy a Slováky, jsou národní vlajky, přítomné i na tvářích známých osobností. Mezi ně patří například fotbalista Antonín Panenka, kardiochirurg Jan Pirk, herečka Emília Vašáryová nebo generálmajor Emil Boček, válečný veterán z druhé světové války a pilot RAF. Národní hrdost v projektu zdůrazňují také dovětky „Neměnil/a bych“ a „Nemenil/a by som“.