19. ledna 2019
Důležitá rada na úvod: Není dobré mít přehnaná očekávání. Lepší je dát si o něco menší cíl, radovat se z jeho splnění, a tím se motivovat do dalšího studia. Přinášíme 9 tipů, které vám pomůžou se zlepšovat!

1. Mluvte

Jazyk je nutné aktivně používat. Tedy mluvit, mluvit, mluvit. Vyzkoušejte webové stránky English Central, nebo si najděte známé na konverzaci online např. na conversationexchange.com. Hovořte, vyprávějte, argumentujte, a hlavně se nestyďte.

2. Cizojazyčná média alespoň 3 hodiny týdně

Pokud vám to vaše úroveň dovolí, zkuste sledovat zahraniční média. Nejenže si rozšíříte obzory, budete vědět, co se děje ve světě, ale též si rozšíříte slovní zásobu. S argumentem, že na to nemáte čas, neuspějete. Jedete autem do práce? Zpříjemněte si čekání v koloně poslechem BBC. Jedete do práce hromadnou dopravou? Přečtěte si cizojazyčné noviny v tramvaji – třeba na telefonu.

3. Bez dabingu

Embed from Getty Images

Sledování filmů bez dabingu v původním znění vám nejen umožní zjistit, jak pronikavý hlas má George Clooney, ale také vám pomůže nacvičit poslech a rychle se zorientovat v mluveném projevu. Abyste dosáhli kýženého efektu, vykašlete se na české titulky, protože jejich čtení vám s cizím jazykem moc nepomůže. „Raději si zapněte titulky ve stejném jazyce, tak se vám výborně spojí mluvené slovo s psaným. Pokud si na filmy ještě netroufáte, pusťte si v původním znění seriál, který už v češtině znáte nazpaměť,“ doporučuje Tereza Najberková, hlavní metodička jazykové agentury Skřivánek.

4. Čtěte cizojazyčnou literaturu

Embed from Getty Images

Vytipujte si zajímavou knihu přizpůsobenou vaší úrovni jazyka. Řada vydavatelství nabízí množství titulů pro širokou škálu jazykových úrovní, např. Tři muži ve člunu pro začátečníky.

5. Zapište se do kurzu

Seznámíte se s novými lidmi a budete mít nad sebou i lektora, který vám pomůže, pokud se dostanete do slepé uličky. Pokud nenajdete v nabídce tradičních kurzů nic, co by vám vyhovovalo, vždycky si můžete zkusit nechat ušít kurz na míru. Většina jazykových škol tuto možnost dnes nabízí. Když s sebou navíc přivedete kamarádku nebo kolegu z práce, je možné takový kurz pořídit za cenu srovnatelnou se standardní výukou pro veřejnost.

6. Pobyt v zahraničí

Naordinujte si s partnerem či rodinou prodloužený víkend v Londýně nebo Vídni a zkuste se domluvit. Nestyďte se, místní vám jistě rádi odpustí jazykové nepřesnosti a naopak ocení snahu se domluvit.

V dnešní době není ani problém vybrat si výukový kurz v zahraničí. Země a délka kurzu závisí jen na vašem výběru.

7. Každý den jedno nové slovíčko/ fráze

Stáhněte si do mobilu aplikaci, která vám pomůže s učením cizího jazyka, a s její pomocí se každý den naučte alespoň jedno nové slovíčko a snažte se jej používat. Nezabere vám to mnoho času a takto obohatíte svou slovní zásobu za rok o 365 slovíček, což není úplně k zahození.

Jaké aplikace vybrat? Čtěte náš článek: Vyzkoušejte: Nejlepší aplikace na výuku cizích jazyků

8. Převeďte teorii do praxe

Nová znalost není k ničemu, pokud ji nebudete používat. Ale někdy je na nás informací až moc. Často lidé například dělají chyby a snaží se je opravit všechny najednou, což je prakticky nemožné. Lepší je, když se člověk soustředí na jednotlivosti – každý den/týden, podle toho, jak často jazyk používá, na jednu věc – např. na to, aby vždy použil správný minulý čas, člen atd.

9. Ujasněte si priority

Není dobré nechávat studium až jako poslední věc večer po práci, večeři, běhu. Mozek je unaven, tělu se nechce a motivace klesá. Mnohem účinnější, a také důkaz toho, že to člověk bere vážně, je začít hned ráno nebo dopoledne. A nemusí to hned být hodina a půl v lavici ve třídě. „Stačí si přečíst jeden článek, udělat dvě cvičení z učebnice, kouknout na video na Youtube, či se naučit pár nových frází v mobilní aplikaci. Ideálně si pak ještě večer v rychlosti zopakujte to, co jste se přes den naučili,“ uzavírá Tereza Najberková, hlavní metodička jazykové agentury Skřivánek.