26. července 2018
Najdeme jej v kuchyni, obývacím pokoji, ložnici, ve formě obkladů i v běžných dekorativních předmětech, které nás obklopují. Díky rozličnosti vůní, charakteru a zabarvení nabízí širokou škálu využití na základě jeho odolnosti a konečné povrchové úpravy.

Řeč je o dřevu a jeho možnostech začlenění do domácností, ať už ve smyslu stavebních architektonických prvků či interiérového vybavení.

Začněme jeho využitím v architektuře. Domy postavené v posledních desetiletích jsou značnými konzumenty neobnovitelných zdrojů v přírodě (až 40%), produkují 40% odpadu, stejnou míru atmosférického znečištění a absorbují 45% z celkové vyprodukované energie. Dřevo tak stojí po boku negativních statistik jako možná alternativa nabízející účelná řešení.

Tento materiál vždy kráčel ruku v ruce s lidskou evolucí a ukázal se být spolehlivým partnerem v mnoha zátěžových situacích. Abychom si dokázali představit veškeré možnosti jeho využití, stačí si promítnout, jakými vlastnostmi disponuje v přírodě: znázorňuje pevnost, odolnost a trvanlivost. Tyto atributy jej činí nepostradatelným materiálem v oblasti konstrukcí. Navíc je výborným izolantem. Dokáže zabránit úniku tepla v zimě a zároveň udržet příjemnou pokojovou teplotu v létě. To jej posouvá na přední příčky v žebříčku energeticky úsporných materiálů.

Důležitá poznámka, která rovněž stojí za zmínku, je vhodnost použití dřeva v seismických zónách, kde tento materiál vyniká svou pružností a savostí. Stačí se podívat na příklad Japonska, zónu častého výskytu zemětřesení. Zde se odnepaměti staví dřevěné chrámy, které bez újmy překonaly dlouhá staletí – včetně silných otřesů (např. roku 1995 o síle 7,2 Richterovy škály).

Další výhodou dřeva je také možnost rychlé stavební konstrukce, která zabere až o 60-70 % méně času než stavba z klasických materiálů. Mnoho částí je před konstrukcí již poskládáno či pospojováno tak, aby se předešlo rizikům spojených s poškozením materiálu ve vztahu ke klimatickým faktorům.

Jakých 6 výhod tedy dřevo do vašeho domova přináší? Shrňme si je v následujících bodech:

1. Nízké stavební náklady. Dřevo disponuje funkčností a variabilitou nejen v horizontálním, ale i vertikálním směru využití, což značně usnadňuje manipulaci s materiálem a reguluje množství pracovní síly.

2. Ekologičnost. Výhodou je jeho recyklovatelnost, kterou moderní nábytkáři využívají k financování opětovného zalesňování. Dřevo je také materiálem šetrným k našemu zdraví, na rozdíl od dřevotřísky obsahující nejrůznější chemické sloučeniny včetně formaldehydu. Díky dřevu docílíte i značných energetických úspor.

3. Vysoká anti-seismická odolnost. Při výběru konstrukčních materiálů je třeba zvážit mnoho faktorů, které nám pomohou předejít závažným rizikům – především v seismických zónách. Dřevo představuje pro takové situace optimální řešení.

4. Možnost volit nábytek na míru. Tento materiál nabízí neomezené možnosti pro ty, kteří chtějí využít každý centimetr svého domu, aby jej proměnili v chloubu, jež poskytne funkci a estetičnost každému koutu či nice v interiéru.

5. Variabilita a kontrast. Pokud se pro dřevo ve své domácnosti rozhodnete, nikde není psáno, že z něj musí být veškeré komponenty. Právě naopak, kombinace dřeva s jinými materiály tvoří výjimečnost a originalitu, která rozhodně stojí za pokus! Přesvědčte se o tom v naší nabídce kvalitního italského nábytku.

6. Útulnost a teplo domova. Dřevo dokáže vytvořit jedinečný pocit útulnosti a tepla domácího krbu, v čemž ve srovnání s jinými materiály nemá konkurenci.

Na závěr si dovolíme krátkou vsuvku, týkající se využitelnosti dřeva v oblasti podlah. Masivní dřevěné podlahy a parkety se staly elementem, který dodává prostoru jedinečný glanc. Svými přednostmi překonává většinu ostatních materiálů. Zajišťuje totiž tepelnou i zvukovou izolaci, je odolný, pevný a tvárný. Nejenže každý prostor zútulní, ale má také velmi dlouhou životnost, kterou lze prodloužit např. přebroušením, lakováním či jinými dostupnými metodami.

Mistrem ve zpracování výběrového dřeva je německá firma  ter Hürne, která dokáže tím nejpreciznějším a zároveň charakteristickým způsobem vystihnout krásu dřeva v každé jeho podobě. IDW Italia je hrdým distributorem, který vám se svým týmem odborně a ochotně poradí s každým detailem ve vašem domě. Neb německá technologie ve spolupráci s italským designem – se stávají nepřekonatelným partnerem ve světě interiérů.