14. července 2017
I na malé terase, balkoně nebo třeba u vchodu do domu si můžete vytvořit voňavé zákoutí, které si svou atmosférou a vůní nezadá s těmi v Provence, Itálii nebo třeba Španělsku. Podmínka úspěchu je jediná – slunce!

Při rozhodování, na které rostliny se při vybudování podobné zahrádky nebo zákoutí zaměřit, to máte snadné. Stačí vybrat cokoli, co z oblasti kolem středozemního moře původem pochází – z kvetoucích rostlin jsou to především oleandry, ibišky nebo myrta a samozřejmě nesmí chybět bylinky – levandule, rozmarýn, různé druhy tymiánů, bazalka, oregano… Výhodou takto koncipované zahrady je to, že všechny rostliny mají velmi podobné nároky a péče o ně je tak vlastně velmi jednoduchá. Vybrat musíte místo, kam ideálně po celý den svítí slunce, to je pro zahradnický úspěch opravdu stěžejní. Na východní či severní straně vám rostliny sice porostou také, ale nikdy nebudou tak vonět a už vůbec ne kvést.

Záplava květů

Při pěstování ibišků je podstatná jedna věc – každý rok zhruba v únoru je třeba výhony zkrátit. Menší jen mírně, ty větší se nebojte seříznout i výrazněji. ­Ovšem na každé větvičce musí zůstat minimálně tři očka, jinak vám moc nepokvetou. Ibišky se dají různě tvarovat, nejhezčí jsou ovšem na vyšším kmínku s košatou korunou. Takový lze vypěstovat z úplně malé rostlinky za tři až pět let. Ibišky nejsou náročné, chtějí jen přes léto pravidelně hnojit a v horkých dnech zalít i dvakrát denně – jsou hodně žíznivé.
Oleandry milují slunce a nemají rádi déšť. Jakmile víc zmoknou, shodí většinu nasazených květů. Nejlépe se jim proto daří například na jižní zastřešené terase nebo balkoně.

Čtěte také: Zázračné tinktury z bylin

Ta vůně!

Mít při vaření u ruky stále čerstvé bylinky je snem každého kuchaře a věřte, že když si na jejich stálou zásobičku zvyknete, vysadíte je za rok určitě znovu. Navíc si je můžete na zimu i nasušit.
Bylinky nejsou na půdu nijak náročné, více jim vyhovují lehčí písčité zeminy. Se zaléváním to nepřehánějte. Zde platí jednoduché pravidlo – čím jsou listy tužší a menší, tím méně vody rostlinka potřebuje a naopak.
Pěstovat si můžete bez problémů i bobkový list neboli vavřín, za pár let vám v květináči vyroste ve velmi dekorativní keř.
Milovníci vůní by si měli pořídit i myrtu, jejíž drobné bílé kvítky nádherně sladce voní a navíc odrazují mouchy a komáry, což se v létě hodí dvojnásob.

Co která bylinka potřebuje? Čtěte dál!