29. června 2017
Není to vzácnost, používá ji většina z nás. Aviváž. I přesto o ní koluje řada mýtů. Povíme vám, jak je to doopravdy. 

Aviváž (ne)potřebuji

Aviváž je dobrá na změkčení prádla. Tak odpoví snad všichni. Že umí odstranit i elektrostatický náboj, takže prádlo po použití aviváže neelektrizuje, už ví jen málokdo. Aviváž dokonce umí obalit textilní vlákna tak, že se na ně špína a prach jen tak snadno nedostanou. A ta vůně, kterou prádlu přidává, ta nemá konkurenci! 

Ředit? Proboha ne!

Není to sirup. Prosíme, neředit. Už dlouhá léta se aviváže vyrábějí ve formě koncentrátu, takže přelévat do větších nádob a ředit vodou opravdu není třeba. 

Nechte to na kamarádce pračce

Dávkujete někdy aviváž přímo do bubnu? To pak riskujete, že se prádlo dobře nevypere a nevymáchá. Prací cyklus a cyklus pro aviváž jsou odděleny, protože aviváž se s pracími prostředky nekamarádí. Každý má svůj účel a dohromady nedělají dobrou službu. Zásobník na aviváž, to je místo, kam patří. Pračka pak sama pozná, kdy má aviváž použít.

Méně je více. Nebo naopak?

Někdo aviváží šetří. Pokud ale chcete vyprat na jedničku, sledujte doporučení na obalu. Když to totiž s aviváží přeženete, ručníky nebudou dobře sát. Když dáte aviváže málo, tak zase bude prádlo tvrdé na omak. 

Víčko jako kompas

Nedávkujte aviváž přímo z lahve. Použijte víčko od aviváže, abyste přesně viděli, kolik dávkujete. Pamatujte také, jakou aviváž jste koupili, u těch s intenzivnější vůní, jako jsou nové aviváže Silan Suprême, stačí půlka víčka.