28. června 2017
Před dvaceti lety se zrodil fenomén! 

Už utekly dvě desítky let ode dne, kdy vyšla první kniha o čarodějnickém učni Harry Potterovi (Harry Potter a Kámen mudrců – 26. června 1997)! Knižná sága se zařadila pevně mezi nejprodávanější knihy všech dob a filmová adaptace zase stvořila hned několik hereckých hvězd a filmy dodnes každoročně uvidíte v televizi. Že mánie okolo světa čar a kouzel neupadá, ukázalo také vydání upraveného scénáře nedávné divadelní hry, který bořil rekordy a stal se nejprodávanější knihou v Británii od posledního příběhu o Harrym Potterovi z roku 2007.

Sedm megaúspěšných knih a osm hojně navštěvovaných filmových trháků, to je skvostná bilance ságy z magického světa. Není třeba rozebírat, jak úspěch změnil život samotné autorce J K. Rowling, kterou katapultoval mezi nejbohatší lidi světa, či jak zajistil nesmrtelnost Danu Radcliffovi, či Emmě Watson. Možná si ještě pamatujete, jak jste stále na přelomu tisíciletí frontu na novou knížku pro vaši ratolest, nebo klidně pro vás. Harry Potter totiž zasáhl celý svět, bez ohledu na věk, či jazyk. Kniha byla přeložena do více než 80 světových jazyků a všech dílů dohromady se prodalo skoro půl miliardy!

O přitažlivosti čarodějnického světa pak svědčí i vyrovnanost prodejů knížek (kromě úvodního vydání) a velmi podobné hodnocení všech filmů o čarodějnickém učni a Škole čar a kouzel v Bradivicích.

Jak si vedly jednotlivé knihy, co se prodejnosti týče? Koukněte se na další stránku!