21. června 2017
Víte, co si obléct, aby vám nebyla zima, nebo naopak vedro? Kde a kdy běhat a že na závěr běhu není dobré to „napálit“ a pak hned skočit do sprchy? Když se vyhnete následujícím 8 nejčastějším chybám, máte běžecký úspěch zaručený.
1 / 4

1. Není ti vedro?

Než vyrazíte ven, uvědomte si, že jdete běhat, ne sedět na lavičku do parku. „Všem vždy doporučuji, aby se oblékli tak, jako by bylo venku alespoň o 5–10 stupňů více. Při běhu se zahřejete a rozhodně se nemusíte bát, že by vám byla zima. Právě naopak! Často se stává, že se běžci příliš oblečou a dojde u nich k přehřátí organismu,“ komentuje Martin Levý, běžecký trenér Gatorade. Pokud se bojíte, že vám bude třeba zima na ruce, tak se rozhodně nebojte kombinace trička s krátkým rukávem a rukavic.
Zapomeňte na mýtus, že čím více máte na sobě oblečení, tím více se potíte a tím více a rychleji spalujete nežádoucí tuky. Tak to rozhodně nefunguje.

Běhat začala i zpěvačka Ewa Farna, přečtěte si, co o svých zkušenostech říká v rozhovoru: Věřím, že běh vnese do mého života řád

2. Pijte, ale nepřehánějte to!

Dostatečný příjem tekutin je při běhání, i jakémkoli jiném sportu, klíčový. Ale nic se nemá přehánět. Podle Martina Levého dělají běžci začátečníci tu chybu, že se bojí, aby nebyli dehydratovaní, a tak raději pijí více, než je nutné. Pitný režim by měl být pravidelný, během celého dne a nikoli nárazový. To, že vypijete více než dva litry vody najednou, může způsobit převodnění – stav, kdy jsou nadměrně zatížené ledviny a další orgány. V extrémních případech může dojít dokonce k jejich selhání.

1 / 4