20. června 2017
Dovedete si představit, že celý týden hladovíte, abyste se mohla o víkendu pořádně opít? Nebo že alkohol jen vdechujete?

Mezi mladými lidmi ve Spojených státech a západní Evropě se šíří dva nové fenomény.

Napít se nalačno

První nese název alkorexie nebo drunkorexie a pozvolna se objevuje už i v Čechách. Jak už název napovídá, jedná se o kombinaci slov drunkenness (opilství) a anorexie. Protože těžko hledat většího zabijáka diety, než je alkohol (velká sklenka vína může obsahovat tolik kalorií jako průměrný lehký oběd), vynechává řada lidí během týdne jídlo, aby si o víkendu mohli náležitě užít. „Večer kalbička, takže dnes jen lehce,“ najdete hlavně v pátek na sociálních sítích popisy pod obrázky sucharů a půlky jablka. Vynechávání potravy má kromě „šetření“ kalorií ještě jednu motivaci: pijete-li nalačno, opijete se za mnohem méně peněz a také mnohem rychleji. Drunkorektičky (častěji se podle dosavadních průzkumů jedná o ženy) buď přes den hladoví, aby se večer mohly opít, nebo se po konzumaci vyšších dávek alkoholu úmyslně vyzvrací, případně obojí. Jedná se tedy o jakousi kombinaci anorexie, bulimie a alkoholismu. „Máme tu prázdné kalorie s nulovou výživovou hodnotou a rizikové chování, které doprovází opilost,“ napsal na toto téma nedávno MUDr. Karel Nešpor, který se u nás dlouhodobě zabývá léčbou závislostí. Kombinace těchto poruch je podle něj velmi riziková především s ohledem na možné otravy i rozsáhlé psychické problémy.

Alkohol rovnou do mozku

V řadě amerických barů se v poslední době kromě vyhladovělých žen (i mužů) naskýtá ještě jeden obrázek: lidé vdechující alkohol prostřednictvím přístroje zvaného vaportini. Vypadá jako spe­ciálně upravená vodní dýmka, jen místo tabáku se z něj kouří drinky, takže vdechujete páru z vodky, ginu či jakéhokoli drinku dle přání… A protože alkohol se vám tímto způsobem dostává rovnou do krve, opojení přichází rychleji, a teď to nejdůležitější – bez kalorií. Americký internet je doslova zaplavený komentáři, kterak po víkendové party nemáte nahoře ani deko, a protože ­alkohol se nevstřebává přes žaludek a játra, kocovina je neznámý pojem. Jenže! Novinka se rozšířila teprve nedávno a nikdo nezná následky možného dlouhodobého používání.
Někteří američtí lékaři už upozornili na to, že při vdechování jde alkohol rovnou do krve, a tím pádem do mozku, takže možná šetříte žaludek a játra, ale za jakou cenu? Nehledě na to, že riziko rozvinutí závislosti je v případě vaportini podle některých mnohem vyšší než u klasického popíjení. Navícse inhalováním připravujete o chuťový požitek, a co je to za večírek, který strávíte napůl frustrovaná?