20. června 2017
Občas se před sportem nestihneme rozehřát, jindy zase zapomeneme na pořádné závěrečné protažení. Jakých dalších omylů se dopouštíme?

1. Posilujte celé tělo

Děláte lehy sedy, makáte jako blázen, ale ploché břicho stále není na obzoru? Dokud zároveň neposílíte zádové svaly, nikdy plochého břicha nedosáhnete, protože ho nebude mít co „držet“. Zkrátka k tomu, aby člověk získal fotogenické břicho, musí posilovat i jiné svaly než jen břišní. Nesmíte se soustředit jen a pouze na tu část těla, kterou považujete za problematickou a chcete ji změnit. Tělo je dokonalý stroj, v němž jsou svaly navzájem provázány, a pokud budete posilovat jen jednu jejich skupinu, nikdy ideálního výsledku nedosáhnete.

Čtěte také: Chcete si konečně zamilovat pohyb? 7 tipů, jak na to.

2. Přílišná intenzita škodí…

Plavková sezona se neúprosně blíží a představa šortek zaře­závajících se do špekových pneumatik je pro každou ženu jasným signálem k intenzivnějšímu úsilí. A tak se zapřou a každý den minimálně hodinu posilují. A zase špatně. Podle odborníků je každodenní intenzivní trénink spíš kontraproduktivní (pokud samozřejmě nehoníte rekordy, ale pouze se snažíte udržet své tělesné rozměry v přijatelných mezích). Při každodenním tréninku totiž nedáváte svému tělu vůbec žádný prostor k regeneraci. Jednoduše řečeno – místo aby tělo spalovalo tukové zásoby, má dost starostí s tím, aby vůbec fungovalo. Výzkumy ukázaly, že pro „běžné cvičence“ je ideální trénink dvakrát až třikrát týdně. Řeč je však o posilování, nikoli o aerobní aktivitě, kterou můžete v rozumné intenzitě provozovat klidně i denně.

NÁŠ TIP: Vyberte si cvičení podle znamení horoskopu

3. … stejně jako stereotyp

Nejspíš je vám srdečně jedno, že už měsíc běháte stejnou trasu nebo cvičíte stejnou sestavu. Navíc by podle vší logiky mělo být vašim kaloriím srdečně jedno, jestli je spalujete běháním kolem potoka nebo v lese. Problém je v tom, že pokud neměníte trasy a sestavy, nemění se ani zátěž a lidské tělo si na stále stejné cvičení velmi rychle zvykne. Právě stereotypní cvičení pak může být příčinou toho, že se vaše postava a váha i přes vaši intenzivní snahu nijak nemění. Snažte se proto svou pohybovou aktivitu co nejvíce obměňovat, při běhu střídejte délku trasy i její charakter, při posilování zase měňte zátěž a počet opakování.

Bude vás zajímat: 5 pomůcek na cvičení, s nimiž si rychle zlepšíte kondici