14. června 2017
Chystáte se do světa? Pak je důležité umět si správně uspořádat zavazadla. Nejen sbalit plavky a kosmetiku, ale i notebook, větší foťák nebo sportovní vybavení.

Ať už potřebujete převézt cokoli, od dětského kočárku po samurajský meč pro strýčka za oceánem, řešte to s dostatečným předstihem. Ideální je zjistit si podmínky pro přepravu a odbavení zavazadel u dané letecké společnosti už při koupi letenky, ty se totiž mohou u jednotlivých aerolinek výrazně lišit. Zatímco nízkonákladové společnosti zpravidla neumožňují odbavení žádného zavazadla zdarma, tradiční letecké společnosti tuto službu nabízejí a poměrně benevolentní jsou i k příručním zavazadlům.

Na lyže a na golf

U jednotlivých dopravců se liší i podmínky přepravy sportovního vybavení. Letecké společnosti obvykle považují sportovní vybavení za standardní zavazadlo a odbaví ho za stejných podmínek jako běžný kufr. Některé si ale za jeho odbavení účtují poplatek podle sazebníku. V závislosti na praxi konkrétního letiště můžete být dokonce požádána, abyste lyže odevzdala k odbavení nadměrných zavazadel. Letecká společnost také může vyžadovat, abyste sportovní náčiní speciálně zabalila. Proto je dobré se dopředu informovat buď u prodejce letenky, nebo přímo na internetových stránkách dané aerolinky.

Housle s sebou

Ačkoli pravidlem bývá spíš jedno příruční zavazadlo, například British Airways povolují vzít si s sebou na palubu letadla dvě. Jedním z nich tak může být velký fotoaparát, notebook nebo třeba hudební nástroj.

Kam s dětmi?

Dítě do dvou let cestuje na zlevněnou letenku, nemá s ní však nárok na vlastní sedadlo. Mělo by tedy cestovat u rodiče na klíně. Pokud není let přeplněný, většinou vám pro miminko povolí vzít autosedačku. Chcete-li však mít jistotu, kupte i pro něj plnohodnotnou dětskou letenku. U všech leteckých společností platí, že pro dítě můžete vézt potraviny a nápoje v přiměřeném množství. Jen musíte počítat s tím, že vás celníci požádají, abyste je vy nebo dítě ochutnali, takže je praktické mít vše v nádobách, které lze po otevření znovu zavřít. Není tedy vhodné brát třeba jogurt, protože vás ho celníci zřejmě nechají otevřít.

Tekutiny

Ačkoli zpřísněná pravidla o přepravě tekutin platí už řadu let, pořád v tom chybujeme. Jak to tedy je? Na palubu letadla je možné vzít tekutiny, gely a pasty v balení do 100 mililitrů, vše ve speciálních uzavřených plastových obalech. Pokud si nejste jistá, je vždycky lepší odbavit veškeré tekutiny a gely do zavazadlového prostoru. Jestliže berete léky nebo jako diabetička potřebujete mít u sebe během letu ampule a injekční stříkačku, je to možné, musíte ale mít potvrzení od lékaře.