12. června 2017
Silný příběh výsadkářů Gabčíka a Kubiše je natolik silný, že nikdy nepřestane filmaře přitahovat. Nové zpracování atentátu na Heydricha nese název Smrtihlav...

„To, co udělali Kubiš a Gabčík, muselo vzejít ze silného citu pro spravedlnost. Základem těchto postav se pro mě osobně stal přirozený lidský instinkt konat dobro a pomáhat ostatním,“ říká Jack Reynor, představitel Jozefa Gabčíka. „Bylo důležité vtisknout postavám co nejvěrněji podstatu toho, o co se snažili. Polidštit je, co to jde, a nechat se vést. To bylo mnohem lepší, než se snažit zjistit, co se asi snídalo ve dvacátých letech.“

Přečtěte ci rozhovor s hercem Jasonem Clarkem, který se objeví v nejnovějším filmu francouzského režiséra Cédrica Jimenaze v roli nenáviděného říšského protektora Reinharda Heydricha.

Smrtihlav je inspirován skutečným příběhem, podle režiséra je to ale hlavně hrdinský epický film. 

Příběh tohoto filmu zachycuje jeden z největších momentů druhé světové války. Dva obyčejní chlápci dokázali zabít Reinharda Heydricha a nakonec kvůli tomu za neuvěřitelných okolností přišli o život. Pamatuju si, že jednou, když jsem byl jako malý nemocný, jsem nešel do školy a díval se doma na televizi. Viděl jsem film o tom, jak se parašutisti ukryli v kostele, všude se střílelo, pak ta voda… Pane bože, vždyť to je něco naprosto epického! Ani po několika letech jsem na to nezapomněl. Když jsem měl příležitost navštívit Prahu a podívat se na místo, kde k tomu došlo, byl jsem v šoku. Teprve tam mi opravdu došlo, že se to skutečně stalo.  

Film Smrtihlav o atentátu na Heydricha je výjimečný tím, že sleduje také život a kariéru samotného Reinharda Heydricha. V jakém časovém úseku se film odehrává?

Děj začíná po první světové válce. V Německu a vlastně i celé Evropě propukají nepokoje. Hospodářská situace je špatná. Lidé jsou nespokojení. Reinhard Heydrich je zrovna na akademii námořnictva a postupně sledujeme jeho postup nahoru – nacistická strana, SS, Wehrmacht a nakonec atentát. V podstatě je to období vrcholu německé nadvlády a druhé světové války.