9. června 2017
Nemusíte mít super výkonný mozek, stačí od těch, jimž se daří, odkoukat jejich strategii. Naučíme vás model chování, který i vám pomůže dosáhnout úspěchu.

Co mají géniové společného? Takovou otázku si položil kouč Robert Dilts a začal zkoumat práci a životy mimořádných osobností jako Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Walt Disney, Nikola Tesla… Na jejich základě vypracoval Strategii génia, tedy model chování, který vede k úspěchu. Jak můžete tento jejich model využít ve své kariéře?

1. Propojte smysly

Úspěšní lidé dokážou skutečnost vnímat více smysly a najít mezi vjemy logickou spojitost. Například Mozart tvrdil, že hudbu umí dokonce i „chutnat“, a Einstein měl schopnost vžít se do svých vnitřních obrazů.
● K čemu to je: Představte si mozek jako skupinu svalů a jeho činnost jako cvičení v posilovně. Používat stále jen jeden smysl znamená posilovat jen jeden sval. Použít najednou více smyslů tudíž naučí váš mozek zapojovat „více svalů najednou“, což rozšíří vaše obzory, kombinační schopnosti obecně (naučíte se vidět za roh) a samozřejmě kreativitu.
● Jak na to: Zkuste ke každé skutečnosti, ve které převládá vnímání jen jedním smyslem, přidat další podobu určenou jinému smyslu. A začít můžete u běžných činností: Jaká hudba by se hodila k jídlu, které si právě dáváte k obědu? Jaký obraz vám připomíná vůně parfému, který jste si koupila? Jakou příchuť má asi tapeta, kterou máte na ploše svého monitoru?

2. Nedívejte se jen svýma očima

Disney se dokázal vzdát vlastního vnímání a představit si svůj animovaný svět očima diváků. Michelangelo se prý uměl vžít i do pozice kamene: „Nevytvářím sochu. Socha je uvnitř mramoru a čeká, až ji vysvobodím.“
K čemu to je: Kolik lidí, tolik názorů i pohledů. Na to často zapomínáme a nutíme druhé k něčemu, čemu třeba ani nemohou porozumět. Když pochopíte, že ten druhý má jiné vidění skutečnosti, a rozšifrujete jaké, snáze dosáhnete kompromisu a možná ho i získáte pro své názory.
● Jak na to: Pokuste se zjistit, jakým způsobem nahlíží na skutečnosti druhý člověk. Když to pochopíte, můžete s ním hovořit jazykem, kterému rozumí. Není to tak složité, chce to jen trošku cviku a schopnosti naslouchat.