9. června 2017
Myslíte si, že vás císařský řez uchrání před bolestí a zajistí vám lepší sexuální život po porodu? Než svého lékaře o takový zásah požádáte, dobře to zvažte!

Strach z porodu, bolesti i dlouhého nepříjemného hojení vede mnoho žen k tomu, že se snaží lékaře přesvědčit, aby jim provedli císařský řez. Mnohdy se jim to podaří, i když oficiálně u nás císařský řez na přání možný není. Sice se objevily návrhy, že by měl být zařazen mezi nadstandard a ženy by si jej mohly zaplatit stejně jako třeba lepší plombu, ale zatím se tak nestalo.
Sami lékaři připouští, že pokud je žena silně přesvědčená o tom, že jinak než „císařem“ neporodí, jen těžko ji donutí k přirozenému porodu. Jenže chtít rodit císařským řezem, pokud k tomu nejsou závažné zdravotní důvody, není nejlepší nápad.

Velká břišní operace

„Císařský řez je velká břišní operace se všemi riziky, a tak by měl být vnímán,“ upozorňuje Jozef Záhumenský, vedoucí lékař porodnice Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. „Ve srovnání s vaginálním porodem je císařský řez spojen s vyšším rizikem pooperačního krvácení, vzniku trombózy nebo plicní embolie. Je zde také vyšší riziko infekce.
Všechny tyto komplikace mohou být velmi vážné,“ vyjmenovává porodník možné problémy. Nemluvě o komplikovanějším průběhu případného dalšího těhotenství, které může být problematičtější například kvůli riziku vrůstání placenty nebo obavám z prasknutí jizvy na děloze a pravděpodobně opět skončí císařským řezem.
Operační porod s sebou nese rizika i pro dítě. Kvůli tomu, že neprojde porodními cestami, může mít po porodu problémy s dýcháním. Některé studie uvádí, že děti narozené císařským řezem mají častěji alergie a astma, protože se nedostaly do kontaktu s „hodnými“ bakteriemi, které žijí v porodních cestách. Právě tyto mikroorganismy jsou přitom důležité pro zdravý vývoj imunitního systému.

A jak je to s rekonvalescencí po císařském řezu? Čtěte dál.