2. června 2017
Romantické duše se těší ze záplavy barevných květů a alergici (už zase) trpí. Pomoci jim mohou nejen moderní léky, ale taky pohyb a meditace. Navíc léčbu mohou mít dnes doslova „ušitou na míru“.

Zarudlé oči, ucpaný nos, neustálé kýchání nebo třeba potíže s dechem, tak poznají příchod jara mnozí alergici. Svou sezonu mají teď pyly většiny trav, listnatých stromů a také řepky, jitrocele či kopřiv (podrobnosti najdete na stránkách pylové informační služby, a pokud se nechcete zavřít příští týdny doma, nevyhnete se jim. Více než dvě třetiny alergiků navíc musí s projevy nemoci bojovat celý rok.

Léky berte včas

Základem zvládnutí každé alergie, včetně astmatu, je správně spojit léčbu a úpravu životního stylu. Dobrá zpráva je, že dnes se dá léčba tzv. ušít na míru. Na výběr jsou nejen tablety, kapky či spreje, které tlumí projevy alergie a pomůžou vám, když už kýcháte a slzíte, ale také léky vhodné k preventivní léčbě. Při imunoterapii budete dostávat postupně se zvyšující dávky alergenu, což způsobí, že si na ně tělo zvykne a nebude se proti nim tak zuřivě bránit. Imunoterapie v podobě injekcí, tablet nebo kapek také výrazně tlumí zánět spojený právě s alergickou rýmou nebo astmatem. Často vzniká na základě alergického onemocnění.

„Zcela zásadní změnou je zavedení dlouhodobé preventivní protizánětlivé léčby, která umožňuje výrazně mírnit projevy astmatu, zabránit závažným stavům a hlavně dává nemocným možnost žít normální život,“ popisuje profesor Petr Pohunek, ředitel České iniciativy pro astma. Podle něj je velmi důležité se svým lékařem mluvit o tom, jak vám léčba vyhovuje, a nebát se ptát, když vám něco není jasné. „Klíčem k úspěchu léčby je dobrá spolupráce mezi pacientem a lékařem,“ dodává.

Pokud se neobejdete bez inhalátoru, nechte si zkontrolovat ­­­­ i to, zda jej používáte správně. Moderní léky je navíc možné bezpečně užívat i v těhotenství, což je pro ženu i dítě vhodnější než riskovat, že se nemoc výrazně zhorší. Naopak rizikové je léky si ordinovat sama nebo je vysadit bez porady s lékařem. To je podle The American College of Allergy, Asthma and Immunology spolehlivá cesta, jak alergii a astma zbytečně zkomplikovat. Riziko, že se z neléčené ‚obyčejné‘ alergické rýmy stane astma, je zhruba 40 až 50 %, a to není málo.

Pozor na větrání

Léčba se neobejde ani bez dodržování několika opatření. Znamená to třeba větrat jen krátce, aby se pyl nedostal dovnitř. Mít zavřená okénka při cestě autem. Sledovat pylové zpravodajství  a včas nasadit léky. A také se po návratu z venku převléknout, osprchovat a umýt si vlasy. Důležité je i pravidelné luxování a utírání povrchů. Naopak vám budou škodit těžké závěsy nebo koberce.

Když vás trápí zvířata, protože jsou chlupatá

Pokud vás trápí alergie na zvířata, překvapivě pro vás nebude problém jejich srst, ale reagujete na látky ve zvířecích slinách, kožních šupinách, moči či výměšcích z análních žláz. Zrádný může být nejen kontakt se zvířetem, ale i pobyt v místech, kde se zvíře pohybuje. Jsou ale alergici, kteří život s mazlíčkem zvládají i přes svou nemoc. Neobejdou se ale bez pravidelného úklidu, dobrého vysavače s kvalitním filtrem a také dostatečné péče o zvíře. K té patří nejen koupání, ale zejména vyčesávání odumřelých chlupů. Tak zabráníte, aby se chlupy a s nimi i alergeny šířily dál po domácnosti. Nutná jsou i jasná pravidla soužití, třeba to, že zvíře má vymezený prostor, kde se pohybuje.

Myslete na sebe

Projevy alergie a astmatu vám pomůže zvládnout také to, že budete myslet na sebe, to znamená dostatek času na spánek a odpočinek, i jíst to, díky čemu se cítíte dobře. Mnozí alergici mají současně zkříženou alergii na potraviny,  a tak se musí některým z nich vyhýbat. Od věci není ani častá meditace, kdy se také díky práci s dechem zklidníte. Chybou by bylo se kvůli nemoci zavřít doma a odmítat sport. Naopak, pravidelný pohyb vám pomůže nejen udržet se v kondici, ale také zlepší náladu. Alergici a astmatici jsou dokonce i mezi vrcholovými sportovci.