22. května 2017
Posílené pánevní dno není dobré jen proti inkontinenci, ale pomůže i k lepšímu vzhledu středu těla (spodní bříško pak není tak vystouplé) i lepšímu sexuálnímu prožitku. Posilujte ho, kdykoliv si vzpomenete. Poradíme jak.

Ženy začínají často svoje pánevní dno vnímat až po porodu, který je pro tuto oblast extrémně náročný. I když v minulosti potíže s inkontinencí neměly, po narození potomka se mnohdy stane ústředním problémem. Svoji roli má i věk – čím starší žena je, tím slabší pánevní dno bývá.
             
Obecně by se dalo říct, že pokud vás tráp únik moči ještě rok po porodu, je na čase navštívit lékaře specialistu. I v případě, že jste dosud nerodily a inkontinence vás trápí, neváhejte a začnete jednat.
       
Naučit se zapojovat svalstvo pánevního dna je celkem oříšek. Mnoho žen nedokáže se svým tělem natolik dobře zacházet, aby činnost těchto svalů rozeznaly. Nejjednodušším příkladem pohybu, při kterém se tyto svaly zapojují, je zadržování moči. Jako trénink se ale přerušování močení rozhodně nedoporučuje!
   
Pokud nemáte možnost nechat se proškolit specializovanou rehabilitační pracovnicí, zkuste to samy doma. Na 10 vteřin vtáhněte svaly podbřišku směrem nahoru, jako byste chtěli zastavit močení. Pak povolte. Cvičení opakujte aspoň 4x denně, v rozsahu 10 opakování po deseti vteřinách. Snažte se přitom nezapojovat svaly hýždí ani břišní svaly. Cvičte vleže, vsedě i ve stoji – třeba když jedete autobusem nebo při vaření.
   
Na posílení svalů pánevního dna seženete také speciální pomůcky – závažíčka zavedete dovnitř a vykonáváte běžné domácí činnosti po dobu cca 20 minut.

Portál pro cvičení doma FITHALL.cz připravil pro ženy, které svaly pánevního dna trápí, 5 krátkých cvičebních sérií. Pusťte si ukázku: