22. května 2017
Špatně se soustředíte? Možná je to tím, že mozku vůbec nikdy nedopřejete odpočinek! 

Podle odborníků z University of Michigan má každý jen omezenou zásobárnu koncentrace, a když ji vyčerpá, ten den už se prostě nedokáže pekelně soustředit. Pomáhají tato pravidla:

1. Každý den se věnujte činnosti, při které nemusíte o ničem rozhodovat, nic řešit, o nic usilovat. Je to třeba procházka v přírodě, poslech hudby, hraní s dítětem nebo zvířetem.

2. Odpočinkovou činnost nikdy nepřerušujte tím, že se třeba jen na skok podíváte do e-mailu nebo vyřídíte telefonát. Oberete tím svá centra nerušené pozornosti o klid, který potřebují pro obnovu.

3. Zapisujte si pocity

  • Když si vedete deník, uvažujete pozitivněji a dokážete se rychleji vyrovnat s nepříjemnostmi, zjistili v rozsáhlé studii vědci z University of Texas. Psaní vás přinutí udělat si pořádek ve vzpomínkách a přiznat si svoje emoce.
  • Svoje myšlenky si zapisujte zvlášť ve chvílích, kdy se vám stane něco nepříjemného. V následujících dvou týdnech se třikrát po dvaceti minutách rozepište o pocitech, které ve vás událost vyvolala.
  • Vyplatí se vytvářet i pozitivní zápisky. „Mám sešit k prasknutí plný svých snů, nápadů, cílů a ambicí,“ potvrzuje supermodelka Karlie Kloss.

Čtěte také: Prokrastinace aneb Zítra je taky den