16. května 2017
Pokud jdete na rekvalifikační kurz s tím, že vám zajistí práci, zažijete zklamání. Berete-li ho jako šanci, která ale nemusí vyjít, budete mile překvapená.

Občas se zdá, že by měl český národ vyměnit lva ve státním znaku za Ferdu mravence, práce všeho druhu! Na pracovním trhu přituhlo, a tak se na jedné straně kdekdo vrhá do pořádání všemožných rekvalifikačních kurzů. Na té druhé pak jejich absolventi bezhlavě podléhají propagandě, že si jako nutriční, finanční a já nevím jací poradci skvěle vydělají. Většinou pak zažijí zklamání, protože na kurzech vydělávají především ti, kdo je pořádají. Jak si tedy vybrat, abychom na koni byli my, a ne agentury?

Rozum do hrsti

Hned na začátku si položte několik upřímných otázek. Chci se ve zvoleném oboru skutečně uplatnit, nebo spíš jen tak tápu? Případně potřebuju mezi lidi, abych měla během mateřské nějaké odreagování? Kolikrát měsíčně jsem si za poslední rok zašla na modeláž nehtů, pedikúru nebo masáž? Dovolím si odpovědět za vás: pokud právě teď uvažujete o rekvalifikačním kurzu, protože se v oboru, ve kterém jste pracovala dosud, vůbec nechytáte, tak nejspíš ani jednou! Doma jste zavedla úsporný režim, takže si nehty na rukou stříháte a pilujete sama a o hodinové masáži za tři stovky si necháváte leda zdát. Pokud vy sama považujete za důležitější zaplatit složenku na elektřinu než mít sametové paty a nalakované palce u nohou, proč by měly jinak přemýšlet ostatní ženy? Neznamená to, že byste byla použitelnější s „papírem“ na pečovatelku, když všude slyšíme, jak populace stárne?

Luxus záliby

U volby rekvalifikačních kurzů hraje roli spousta věcí, ale nejzásadnější je ta první: Jak rychle potřebujete vydělávat! Pokud vás jistí manžel, můžete si dovolit luxus jít na kurz pro vizážistky, které si ale klientelu a kontakty budují dva roky. Pokud jste samoživitelka, není čas na hrdinství. Musíte přemýšlet velmi prakticky. O co by v dnešní době, kdy většina lidí (stejně jako vy) drží peněženku oběma rukama, mohl být zájem? A také další věc. Kdybyste si vy sama měla vybrat kadeřnici, svěříte svoji hlavu odbornici, která je vyučená v oboru a má patnáct let praxe, nebo paní, která ještě před půl rokem dělala účetní? Zkuste se řídit vlastními zvyklostmi.