12. května 2017
Onemocnění intimních partií není příjemná věc. Těžko se nám o těchto potížích hovoří před lékařem a ani s kamarádkou je nerady probíráme. Přesto se týkají velké většiny z nás.

Nejčastějšími intimními ženskými onemocněními jsou bakteriální vaginóza a vaginální mykóza. Ženy je často nedokáží od sebe odlišit a zajistit si tak správnou léčbu.
Jen v Česku trápí bakteriální vaginóza každou pátou ženu. Ženské pohlaví je velmi náchylné na změny pH. „Bakteriální vaginóza vzniká snížením množství bakterií mléčného kvašení, tzv. lactobacilů. Poševní prostředí se změní, zvýší se hladina pH a dojde k přemnožení tzv. špatných bakterií, které způsobí zánět,“ uvádí MUDr. Oldřich Šottner, specialista v oborech gynekologie-porodnictví a urogynekologie.

A kdy k takovému přemnožení špatných bakterií může dojít? Často to bývá užívání antibiotik, které vyhubí potřebné kmeny lactobacilů, dlouhodobém pobytu v mokrých plavkách nebo používáním nevhodných prostředků intimní hygieny. Poševní prostředí může být narušeno i po nechráněném pohlavním styku, při poruchách slizniční imunity, při užívání nitroděložního tělíska, vhodné ale není i extrémně časté mytí intimních partií.

Pro ženu je důležité, aby zavčas dokázala rozpoznat, co je vaginóza a co mykóza. Jen tak totiž může zahájit vhodnou léčbu a zbavit se problémů co nejdříve. „Pro vaginózu je hlavním příznakem vodnatý výtok s nepříjemným zápachem po rybách, doprovázený svěděním. Nástup potíží je postupný,“ říká MUDr. Oldřich Šottner, specialista v oborech gynekologie-porodnictví a urogynekologie, a dodává: „Velmi často ženy bakteriální vaginózu zaměňují s mykózou, která se projevuje bílým hrudkovitým výtokem a nezvykle silným svěděním.“

Léčba a prevence

Léčba vaginózy může být poměrně jednoduchá. „Vhodným zdravotnickým prostředkem, který pomáhá v léčbě bakteriální vaginózy, je kupříkladu přírodní vaginální gel Lactofeel, který díky obsahu kyseliny mléčné a glykogenu obnovuje přirozené pH pochvy a podporuje růst laktobacilů. Zároveň zabraňuje opakování infekcí v pochvě přirozeným způsobem. U žen, které trpí na bakteriální vaginózu je rovněž vhodný jako prevence po léčbě antibiotiky, po sexuálním styku, menstruaci, návštěvě koupaliště či sauny,“ uvádí dále MUDr. Šottner. Kyselina mléčná spolu s glykogenem také pomáhají neutralizovat svědění a nepříjemný zápach.

Pozor na vaginózu v těhotenství

Výtok v těhotenství je ve většině případů zcela normální, je způsoben především zvýšeným prokrvením stěny pochvy. "Normální" výtok v těhotenství je průhledný nebo bílý, bez zápachu a bez svědění nebo pálení. V některých případech může být ale příznakem infekce. „Vaginóza v těhotenství může způsobit samovolný potrat, předčasný porod, zánět dělohy či horší hojení poporodních poranění. Správné pH v pochvě má také velký význam během přirozeného porodu při ochraně novorozence před infekcemi,“ dodává na závěr MUDr. Šottner.