9. května 2017
Přišel čas pořídit dítěti kolo, ale nevíte jak na to? Zaprvé nesmí být moc malé, ani naopak moc velké, musí dobře brzdit a být z kvalitních materiálů. Přinášíme nejdůležitější tipy, podle čeho se při výběru rozhodovat.

1. Dítě nejprve změřte

Vybrat pro dítě správnou velikost kola je základ. Rodiče často dělají tu chybu, že koupí větší kolo, než je potřeba. Dítě pak na kole sedí nepřirozeně a je příliš natažené, nebo jsou pro něj řídítka příliš vysoko. Stačí dítě změřit a podle výšky vybrat vhodné kolo. Určitě nekupujte kolo s tím, že do něj časem doroste.

2. Dítě musí dosáhnout nohama na zem

V případě, že pořizujete první kolo, myslete na to, že dítě techniku jízdy neovládá. Proto vybírejte tak, aby za každých okolností dosáhlo nohama na zem a mohlo bezpečně zastavit. Vyhnete se tak ošklivým pádům. „To samé platí i o přechodu na větší kolo další jaro – vždycky je dobré, když dítě necháte po zimě nějaký čas rozjezdit na menším, aby získalo jistotu, a teprve pak přejdete na nové,“ vysvětluje Lukáš Jusko ze společnosti Simplerent.

3. Nebojte se přídavných koleček

Na odrážedle dítě jezdilo bez nejmenších problémů, ale na kole stejné velikosti se bojí? Zkuste to s přídavnými kolečky. Dítě na začátek získá jistotu ve šlapání, přece jen oproti odrážedlu jde zase o úplně jiný pohyb. Po čase kolečka sundejte, dítě se rychle naučí jezdit bez nich.

Čtěte také: Jak rodiče v dětech ničí nadšení pro sport

4. Začněte s protisměrnou brzdou

Veškerá kola se dnes dodávají s přední čelisťovou brzdou, začátečník by ale měl mít především brzdu protisměrnou. „Takzvané torpédo, kdy dítě brzdí nohou do protisměru jízdy, je bezpečnější, dítě je schopné rychlejší reakce a nepotřebuje tolik síly ani soustředění. Na ruční brzdu pak bez problémů přechází časem, jakmile si je na kole jisté,“ vysvětluje Lukáš Jusko.