6. května 2017
Udržet na dovolené finance pod kontrolou není vůbec jednoduché. Přinášíme 6 tipů, co zařídit před cestou a na co si dát pozor, aby vaše dovolená proběhla v pohodě.

1. Připravte si rozpočet

Jakkoliv se to může zdát otravné, rozpočet je důležitý i na dovolené. Pomůže vám najít rovnováhu mezi úzkostným škudlením a bezhlavým utrácením. Také si díky němu ujasníte, kolik peněz budete potřebovat na cestách v hotovosti a jaké výdaje bude výhodnější platit kartou. Díky této přípravě si zmapujete, kolik co stojí ve vybrané destinaci a nebudete pak překvapeni. Ověřte si také, jakým způsobem se na místě platí. „Každá země má svoje specifika i co se placení týká. Češi jsou například zvyklí běžně platit bezkontaktně, ale většina zemí světa tuto možnost ještě zdaleka tolik nepoužívá,“ upozorňuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB, a dále doporučuje: „ Obezřetnost je samozřejmě vždy na místě, ale hlavní bezpečností zásada je nedávat kartu z ruky.“

2. Obálkový tip

Běžnou útratu v hotovosti na každý den si můžete rozdělit jednotlivě do obálek. Hlavně v případech, kdy musíte platit v exotické měně, ke které nemusíte být dostatečně citliví, budete mít lepší přehled o své útratě. Tip s obálkami také může pomoci umlčet náročné potomky: „Třetí zmrzlinu už si dnes nedáme, podívejte, děti, naše dnešní obálka je skoro prázdná…“ Větší nákupy je pak pohodlnější a bezpečnější platit kartou.

3. Pojistěte se

Zjistěte si, jestli máte cestovní pojištění automaticky k platební kartě, případně jaké a kde je možné zřídit. Cestovní pojištění je možné sjednat také online nebo přes mobilní aplikaci. Vedle běžných plnění, jako jsou zdravotní péče či asistenční služba 24 hodin denně, můžete v rámci pojištění získat například i pojištění odpovědnosti za újmu či škodu způsobenou třetím stranám.