1. května 2017
Nejen ženy řeší svůj vzhled a kilogramy – i dnešní muži chtějí vypadat dobře a být fit. Ovšem mezi ženami a muži je při zbavování se nadbytečných kilogramů velký rozdíl.

Odlišnosti jsou dané jinou stavbou těla, genetikou, poměrem svalové hmoty a tuku, ale také psychikou.

Průměrný muž má mnohem víc svalové hmoty a méně tuku než průměrná žena. Zatímco ženské tělo je optimálně složeno z 15–25 % z tukové tkáně, mužské jen z 10–20 %. Větší množství tuku zajišťuje ženskému organismu schopnost menstruovat, otěhotnět a dítě donosit. Také zásoby energie, které se v tukových buňkách žen skrývají, byly pro lidstvo výhodné v obdobích, kdy nebyl dostatek potravy. Ženy většinou redukují hmotnost obtížněji než muži právě z tohoto evolučního důvodu.

Díky tomu, že mají pánové mnohem vyšší podíl svalové hmoty v těle, mají také mnohem rychlejší bazální metabolismus, takže spalují energii i v momentě, kdy nic nedělají. Při cvičení proto také spotřebovávají víc energie a svaly se jim začnou pod kůží rýsovat mnohem rychleji.

Při zbavování se nadbytečných kilogramů muži obvykle přidají na pohybové aktivitě a méně omezují jídelníček. Naopak ženy mají spíš tendenci držet diety, takže se jejich metabolismus začne zpomalovat a neredukují hmotnost tak efektivně.

Dalším faktorem, který hraje při hubnutí žen a mužů roli, je psychika. Zatímco u žen je ceněný především vzhled, u mužů jsou podstatné jiné vlastnosti. Jako ideál jsou předkládány modelky a herečky, nikoliv vědkyně či lékařky. U mužů naopak se klade důraz především na profesní úspěch a schopnost zabezpečit rodinu. Schopný a úspěšný muž je totiž nositelem kvalitních genů pro potomstvo.

Pokud se rozhodnete, že budete hubnout a sportovat s partnerem, nikdy svoje úspěchy nesrovnávejte. Pamatujte na to, že vaše organismy pracují zcela odlišně, radujte se ze společně stráveného času a vzájemně se motivujte a podporujte.

Portál pro cvičení doma FITHALL.cz spouští dnes týdenní kampaň zaměřenou na cvičení v páru. Protože ve dvou se to lépe táhne a měsíc lásky je jako stvořený k tomu s tréninkem ve dvou začít.

Podívejte se na ukázkové video s Jógou ve dvojici: