24. května 2017
Bio styl už dávno neznamená jen konzumaci přírodních potravin bez jakékoli chemie. Stále častěji se kolem nás objevují produkty, jejichž vznik byl inspirován přírodou. Proč je nevyzkoušet?

Když se rozhodneme žít BIO…

V první řadě bychom měli začít u stravování, respektive u nákupu potravin. Bio potraviny mají v obchodech zvláštní místo, proto není těžké je během chvilky najít. Můžeme tak složit svůj jídelníček z ovoce, zeleniny i masa, které jsou čistě přírodní bez jakékoli chemie.
A co z toho? Zaručíme si konzumaci potravin, které mají mnohem více zdraví prospěšných látek a jejich výživová hodnota je přirozeně daleko vyšší. Navíc máme jistotu, že jsou čerstvé, protože neobsahují chemické konzervanty, které by jejich čerstvost uměle prodlužovaly. Většina lidí, kteří přešli z klasické stravy na bio stravu, potvrzuje, že během několika dnů cítili menší únavu, měli více energie a také pozitivněji mysleli a přistupovali k životu. Vždyť i naši předci se stravovali téměř bio a netrpěli díky tomu dnešními civilizačními chorobami.

Je spousta vynálezů inspirovaných přírodou!

Začít můžeme například ráno u oblékání. Věděli jste, že i suchý zip je inspirován přírodou? Inspirací pro jeho vynález byly ostnaté bobule lopuchu, které se snadno přichytávají k naší pokožce nebo vlasům. Protože semena lopuchu jsou těžká a jejich rozsev není možný pomocí věru nebo ptactva, řeší příroda jejich transport pomocí vyčnívajících háčků, díky nimž se snadno zachytí a mohou cestovat z místa na místo.
Sportujete? Boty na běhání jsou inspirovány skutečnou biomechanikou běhu naboso. Jejich cílem je poskytnutí maximálního komfortu pro běžce. Vědci zkoumali, jak probíhá běh na boso, jaké svaly a šlachy člověk nejvíce napíná a na základě tohoto zjištění pak vytvořili boty, které jsou přímo určené pro běh. Cílem bylo opět co největší usnadnění běhu a respektování biomechanických zákonitostí.
Plavete? Plavky imitující žraločí kůži umožňují plavci rychlejší pohyb díky sníženému tření. Tyto speciální plavky nejdříve otestovali vrcholoví sportovci, dnes už však se tento moderní materiál umožňující pohyb ve vodě s menším úsilím používá i pro komerční výrobu plavek.
Pakliže trpíme oční vadou, kterou korigujeme nošením kontaktních čoček, i zde můžeme fungovat v souladu s přírodou. Bio-inspirovaný je totiž už i roztok na čočky Biotrue. Samotný roztok vychází z fyziologie oka a jeho cílem je poskytnout nositelům komfort při nošení čoček. Vědci totiž důkladně prostudovali oko a jeho procesy a přišli s roztokem, který nás šetří.
Bio-inspirací jsme ale obklopení i po příchodu do práce, v okamžiku, kdy začneme pracovat na počítači. Displeje počítačů také vzaly inspiraci v přírodě, přesněji řečeno u křídel motýlů. Proces rozptylu a odrazu světla na motýlích křídlech je zcela totožný s tím, jak fungují displeje počítačů. Právě díky tomu dosahují monitory živějších a jasnějších barev a zároveň jsou pro lidské oko příjemnější „ke koukání“.
Přilnavý mechanismus tlapky gekona zase inspiroval výrobce náplastí. Gekoni jsou totiž schopni díky přilnavosti tlapky čile pobíhat i po stropě. Výrobci náplasti se inspirovali  touto přilnavostí a stvořili náplast, která dokáže držet na potřebném místě na lidském těle.

Je spousta bio-inspirovaných věcí, které užíváme a ani si to neuvědomujeme. Ať už jde o beton inspirovaný vápenatými houbami nebo budovu, jejíž ventilace je inspirována termitištěm – možná ani nevíte, že i vy se bioinspirujete.