4. dubna 2017
Připadáte si na neznámých (ale často i na známých) místech jako v bludišti? Máme pro vás pár praktických rad, díky nimž se už neztratíte.

Věděla jste, že ­orientační smysl se  můžete naučit stejně jako třeba anglická slovíčka? Nevěříte? Biolog Craig Adler vás o tom přesvědčí. Nabízí několik konkrétních tipů.

1. Hrajte si s názvy

Orientaci v novém prostoru vám pomohou zlepšit různé pomůcky. Vyzkoušejte fígl, který radí odborníci na paměťové schopnosti: Zkuste si jména ulic spojit se slovy, která znáte, váš mozek si je tak lépe zapamatuje. Příklad: ulice Kremličkova vám může připomínat krém nebo třeba kremroli.

2. Vyfoťte si to

K tomu, abyste si lépe zapamatovala různé objekty v okolí, vám pomůže vizuální paměť. Stačí, když se pořádně rozhlédnete kolem sebe a pak na chvíli zavřete oči. Dokážete si přesně vybavit obraz toho, co jste před chvilkou viděla? Sama pro sebe si ujasňujte: Jaké záchytné body máte před sebou, napravo nebo nalevo? Podle Craiga Adlera je tato taktika velice účinná: „Většina žen má vizuální paměť. To je důvod, proč snáze přijímáte novinky, které si předtím ‚vyfotíte očima‘.“

3. Dejte na svůj nos

Odborníci doporučují, abyste se v novém prostředí soustředila i na smyslové prožitky. Určitě se vám někdy stalo, že jste procházela ulicí a najednou jste ucítila vůni pečiva z místního pekařství. Nebo vás vyrušil hluk projíždějícího vlaku. Všechny tyto drobné informace vám pomůžou zapamatovat si určitý prostor.

4. Zachovejte klid

Ztratila jste se? Nepanikařte! Stresové hormony – kortizol a adrenalin – blokují paměť a tím situaci ještě více komplikují. Raději zkuste krátkou meditaci, která vás zklidní a zlepší vaši koncentraci: Přiložte dlaň na čelo a zaměřte svou pozornost na dech. Jakmile se uvolníte, určitě se vám vybaví nějaký záchytný bod.
A ještě rada: ­­ ­Každá z těchto orientačních metod má své „mouchy“, ale podle vědců skvěle fungují dohromady.

Co vám ještě může pomoci? Čtěte dál!