31. března 2017
Víte, jaké jsou nové trendy v grilování? Například maso položené přímo do ohně (jasně, jako to dělal pračlověk v jeskyni), více přísad, renesance rožnění a spousta dalších! Inspirujte se.

Grilování masa je umění. Svědčí o tom letošní světové trendy, které můžou inspirovat i v Česku. Podle serveru BarbecueBible.com stále více lidí připravuje širší škálu potravin na rozmanitějším výběru grilů, udíren a ohnišť a využívají k tomu více různých paliv, chutí a přísad než kdykoliv předtím.

Nové revoluční grily

Nadšenci i firmy po celém světě stále přicházejí s novými technologiemi grilování. Nové typy grilů kombinují kouř a oheň dřevěného uhlí s možností řízení tepla na grilovací desce. Je to vlastně velká kulatá plotýnka na podstavci s dírou uprostřed. Ideální je třeba začít steak opékat na otevřeném ohni a pak ho dopéci na desce. A co víc – tento gril je i designovým doplňkem na zahradu.

Renesance opékání masa na rožni

Když přijde na pečení kuřete, nic nepřekoná opékání na rožni. To samé platí pro žebírko, ale třeba i zeleninu. Pravdou je, že pražení na rožni, zvláště nad ohněm ze dřeva nebo dřevěného uhlí, v sobě spojuje to nejlepší z grilování. Získáte svůdnou zakouřenou chuť s opečenou kůrkou.

Grilujte jako jeskynní lidé

Radikální a neotřelý způsob je položit maso přímo do rozpáleného uhlí a udělat si superkřupavý a kouřový steak. Prostě jako pračlověk v jeskyni. Ale kdo miluje třeba brambory v popelu, určitě nebude ohrnovat nos. Navíc maso můžete zaměnit třeba za kukuřici nebo dýni.

Snídaně na grilu

Mnozí Američané dnes vstávají a místo plotny se hrnou rovnou ke grilu. Prostě si udělají francouzský toast, zakouřená vajíčka na grilu nebo snídaňový pivní burger. Mnozí si kvůli takové snídani rádi přivstanou.

Vegetariánské steaky a burgery

Sladko-kyselé zelí opražené na dřevěném uhlí. Řepa pečená v popelu. Tisíce specialit, po kterých by se i zarputilí masožravci mohli utlouct. Podobnou nabídku je možné najít i v řadě českých restaurací.

Mandlové dřevo

Žhavou novinkou na grilování je mandlové dřevo, které hoří čistě a produkuje jasné a elegantní kouřové aroma. Obzvlášť dobře se hodí pro telecí maso, drůbež a mořské plody.
„Kouřovou vůni mají Češi při grilování pořád rádi. Nejvíce totiž nakupují grily na dřevěné uhlí. Rok od roku jim ale ukrajují podíl grily plynové, které jsou pohodlnější i zdravější, ale taky dražší,“ říká Ondřej Solanský z e-shopu Kasa.cz.
Jejich cena se pohybuje okolo 6000 Kč, ale přibývá grilů v hodnotě přes 10 000 korun, které mají větší a variabilnější grilovací plochu. Není tedy problém připravovat jakoukoliv potravinu, třeba i upéct bábovku. Navíc se snadno udržují a myjí se v myčce, dodává Ondřej Solanský.