25. března 2017
Jde to! A dokonce to není vůbec nic složitého. Stačí pravidelně trénovat nejen svůj mozek, ale celé tělo.
1 / 3

Nemůžete si vzpomenout, jak se jmenuje známý člověk, kterého jste právě minula na ulici, nebo kam jste položila mobil či klíče? Buďte v klidu. To ještě neznamená, že v důchodu skončíte s demencí. Vědci sice zatím nezjistili, jak předcházet Alzheimerově chorobě, ale už vědí, že se mozek a paměť dají posilovat stejně jako svaly. A že i ty nejmenší změny ve vašem životním stylu udělají zázraky.

1. Hlídejte si váhu

Testy paměti ukázaly, že lidé s BMI kolem 20 (normální hmotnost) si průměrně pamatují devět slov ze šestnácti. Naproti tomu lidé s BMI 30, tedy obézní, jich v hlavě udrží pouze sedm. Možná se vám to jeví jako detail, ale podle odborníků jde o velmi podstatnou záležitost. Pokud je tedy vaše BMI vyšší než 25, měla byste shodit minimálně pět až sedm procent své váhy. K tomu vám stačí snížit svůj denní kalorický příjem (nebo naopak zvýšit výdej) o pouhých 250 kalorií.

2. Hýbejte se

Mozkovou aktivitu pomáhá vylepšit i lehké sportování. Při plavání, jízdě na kole nebo běhu totiž musí tisíce mozkových buněk spolupracovat a předávat si informace. Potřebujete se naučit slovíčka? Jděte se projít! Zní to až moc jednoduše, ale je to tak.

1 / 3