6. března 2017
Máte radši proud vody ve sprše, nebo si pravidelně užíváte klid v napuštěné vaně? Ani jedno není špatně, oboje má své benefity.

Většina lidí se častěji sprchuje, je to totiž přeci jen rychlejší.

Například průměrný Pražan…
… se 6,5x týdně sprchuje,
… ale jen 1,3 x týdně se koupe ve vaně. 

Ve vaně

…se rádi ráchají hlavně malé děti, přínosy však může mít i pro dospělé. Koupání ve vaně není vhodné pro každodenní umývání, protože dlouhý pobyt ve vodě paradoxně vysušuje pokožku, jednou týdně ale může přispět k uvolnění a lepší náladě. Pokud je tělo celé obklopené horkou vodou, uvolňují se svaly i psychické napětí. K navození správné atmosféry jsou vhodné i svíčky, případně různé vonné oleje do koupele. Najděte si tedy čas pro sebe a nechte všechny starosti odplout.

Sprchu

… si na rozdíl od vany můžete dovolit každý den, je totiž šetrnější k vaší pokožce a proud vody navíc důkladněji umyje nečistoty i z hůře dostupných míst těla. Krátkou sprchu by si tedy měl dát každý i po koupání ve vaně. Největší přínos pro zdraví pokožky i celého těla má přitom studená sprcha, která vám dodá energii, rozproudí krevní oběh a posílí imunitu. Několik osvěžujících minut ve sprše denně také přispívá ke spalování tuků a funguje jako prevence deprese.

Vana, nebo masáž?

Další výhodou pravidelného sprchování místo koupání ve vaně je i nižší spotřeba vody. Průměrné sprchování vyjde jen na 2,50 Kč, napuštěná vana na 7,50 Kč. Efekty delší sprchy nebo pobytu ve vaně jsou přitom podobné jako třeba u masáže, která je stonásobně dražší!

Víte, že… ?

… jedno spláchnutí záchodu vyjde na 50 haléřů
… 4 umytí rukou vyjdou na 1 Kč
… 1 sprchování stojí 2,50 koruny
… 1 napuštěná vana stojí 7,50 Kč
zdroj: průzkum společnosti Veolia