23. února 2017
Lze díky uklizenému bytu žít šťastnější a spokojenější život? Autorka knihy Zázračný úklid Marie Kondo tvrdí, že ano. Kdy jindy vyzkoušet její metodu než teď, kdy si do bytu chceme pustit čerstvý vzduch?

V Japonsku lidé věří, že čistota v bytě a udržování toalety bez poskvrnky přináší štěstí. „Pokud je ale váš dům plný zbytečných věcí, účinek nablýskané toaletní mísy bude omezený,“ píše Marie Kondo ve své knize Zázračný úklid – pořádek jednou provždy. „Váš nábytek i ozdobné předměty ožijí teprve tehdy, když svůj domov dáte do pořádku."

V čem je to kouzlo?

Marie Kondo je díky své knize populární na celém světě. Základní pravidlo její metody KonMari zní: nenechávat si žádné věci, které nás nenaplňují radostí. V praxi to znamená, že se nemáme obklopovat zbytečnými věcmi a že máme vyhodit vše, co nepotřebujeme, nepoužíváme nebo nemáme rádi. A všechno ostatní pak jen uklidit na své místo. Zní to jednoduše, ale jak asi tušíte, není. Kdyby bylo, měli bychom všichni domácnosti jako klícky…

Jdeme na to!

Marie Kondo nenabízí žádný rychlorecept, naopak realisticky předpokládá, že po přečtení její knihy vám bude trvat až rok, než svůj byt skutečně uklidíte. Musíte si to totiž promyslet, připravit se a pak teprve začít. Doporučuje uklidit pořádně a jednou provždy. Měly byste ale postupovat podle kategorií: nejdříve oblečení, pak knihy, potom papíry a doklady, drobnosti, drobné mince, předměty na jedno použití, upomínkové předměty a nakonec to nejtěžší – věci, které mají sentimentální hodnotu, fotografie apod. Když začnete tím jednodušším, vaše schopnost třídit věci se vytříbí, a až dojdete k tomu složitějšímu, budete už zkušenou expertkou na úklid. My vám nyní představíme několik triků, které vám pomohou nastolit pořádek ve vašem šatníku.