23. února 2017
Pravidelná perioda se nedostavila. Čím by to tak mohlo být, když víte jistě, že nejste těhotná?

Ačkoliv není velký důvod k panice, protože vynechání dvou menstruací do roka gynekologové považují za ‚běžnou normu‘, přece jen je lepší věnovat výkyvu pozornost. Některé důvody, které k jevu odborně nazývanému amoneorea (vynechání menstruace) vedou, je potřeba řešit s pomocí lékařů z různých oborů. Tady je sedm nejčastějších příčin vynechání menses (kromě těhotenství).

1. Stále ve stresu

Přemíra stresu patří mezi nejčastější bloká­tory periody. Při dlouhodobé stresující zátěži tělo produkuje hormony (kortizol, adrenalin a další), které přebijí ‚ženské‘ hormony zodpovědné za cyklus. Rada je jediná, přestože ve víru událostí někdy tě­žko proveditelná – odpočiňte si. P. S.: Stejně jako stres zastavuje menses i deprese.

2. Hlásí se menopauza

Možná jste ji čekala až o mnoho let později; kvůli růz­ným vlivům (mezi hlavní faktory patří i životní prostředí a strava) překvapuje menopauza a období těsně před ní – ‚perimenopauza‘ – stále mladší ženy. V menopauze menses neprobíhají vůbec, perimenopauza je typická jejich vynecháváním a slábnutím. Pokud gynekolog na základě série vyšetření zjistí, že se vás předčasná menopau­za týká, s největ­ší pravděpodobností vám navrhne podpůrnou hormonální léčbu, po které se vám pravidelné měsíční krvácení opět vrátí.

3. Nabourané biorytmy

Zmatek v cyklu vám může udělat přelet časových pásem, dovolená v exotickém prostředí, pár večírků, po kterých jste šla jinak spát, nebo např. fakt, že jste začala pracovat na směny. Nemělo by však jít o výpadek více než jedněch měsíčků.