20. února 2017
Dominují našemu obličeji, navíc si je nepořizujeme každý týden. Je tedy dobré jejich nákupu věnovat dostatek pozornosti a času.

Ať už za to může celodenní zírání většiny z nás do počítačových monitorů, nebo fakt, že už brýle nejsou brané jako vizuální hendikep, obrýlených žen je na ulicích vidět stále víc. Což ovšem neznamená, že nebývají v optikách bezradné.

Hurá, nemusím k lékaři!

Dobrá zpráva hned na úvod. Pokud se nejedná o vaše úplně první brýle, jste při jejich výběru a koupi ušetřena cesty do oční ambulance. V nabídce téměř každé optiky je dnes práce optometristy, odborníka, který vám zrak změří přímo na místě. Aby nedošlo k omylu – optometristé nejsou lékaři, ale při měření často odhalí skryté vady nebo dokonce zárodky vážných očních chorob, se kterými vás pak už s konkrétním podezřením k lékaři nasměrují.

Tloušťka skel a jiné…

O rámečcích rozhoduje jak estetično, tak praktično. Čili berte v potaz tloušťku skel a fakt, jestli budete nosit brýle na dálku, na blízko, či trpíte oční vadou „obojživelnou“ na dálku i na blízko a potřebujete skla cylindrická na obojí v jednom. Trvat umanutě na tenoulinkých drátcích, když by vám z nich skla vypadávala, je nesmysl. Stejně tak se nenechte zmanipulovat reklamou na laserové operace očí, které slibují, že vás zbaví brýlí navždy. Jde o byznys, zákrok, který není vhodný pro každého a který byl původně myšlen jako redukce velmi silných dioptrií na nižší, nikoli jako estetická záležitost.