15. února 2017
Matcha neboli japonský práškový čaj je zářivě smaragdový nápoj se spoustou léčebných účinků.

Jak prášek matcha vzniká?

Výroba matchy je poměrně drahá. Sbírají se lístky z vršků zastíněných čajovníků druhu Camellia sinensis. Zakrytím během části vegetačního období se docílí tenčích a chutnějších lístků s vyšším obsahem chlorofylu. Sklizené lístky se napařují, zbavují stonků a suší. Pak se melou na velice jemný zelený prášek. Ten je skladován chráněný před světlem a kyslíkem, aby se zachovala jeho zářivá ­zelená barva a všechny látky ­podporující antioxidační účinky.

Co všechno je třeba o ní vědět

Tuto neobyčejnou ingredienci je třeba užívat s rozmyslem. Jen tak její účinky budou organismu prospívat.

● Síla

Matcha se nelouhuje, ale konzumují se přímo celé čajové lístky. Proto se pouze jediný šálek vyrovná zhruba deseti šálkům běžného zeleného čaje.

● Množství

Uvádí se, že denní příjem Matcha Tea by u dospělého člověka neměl překročit šest šálků.

● Tekutina

Díky svým detoxikačním účinkům může rychleji odvodňovat organismus, proto se při konzumaci matchy nesmí zapomínat na přísun dalších tekutin.

● Sport

Protože matcha správně ovlivňuje metabolické procesy, doporučuje se vypít jeden šálek i po cvičení. To podporuje redukci tělesného tuku a zamezuje běžným jevům provázejícím redukci váhy, jako je únava, pocit zimy či spavost.

● Vláknina

V jedné porci nápoje je přes 30 % vlákniny. Ta pomáhá snížit cukr v krvi, proto je matcha vhodná i pro diabetiky.

Základy přípravy zeleného práškového čaje Matcha

Příprava tohoto nápoje se liší od vaření klasického čaje. Do čajové misky dejte zhruba tři vrchovaté lžičky zeleného prášku a přidejte trochu vody. Voda na přípravu tradičního čaje matcha by měla mít asi 65 až 70 stupňů, ale nápoj z matchy můžete připravit i za studena. Zalitý prášek rozmíchejte na hladkou kašičku a po chvilce dolijte vodou a šlehejte, dokud se čaj krásně nenapění. Na přípravu potřebujeme přibližně 3 dl vody a porci čaje, tedy zhruba 2 g. Nápoj můžeme také připravit v šejkru či v láhvi. Směs vody a prášku jednoduše protřepejte a nalijte do misky.

Více se o čaji Matcha dozvíte ZDE a v článku v aktuálním vydání časopisu Žena a život, které je právě v prodeji.