2. února 2017
Kdy se doporučuje maminkám začít po porodu zase cvičit? Jaké pohybové aktivity jsou vhodné, a kterých by se naopak měly vyvarovat?

Po porodu je vždy vhodné začít s fyzickými aktivitami postupně. Nejvhodnější je chůze rozumnou rychlostí a protahovací cvičení, které mamince pomůže i od častých bolestí zad. Zlomovou hranicí je šestinedělí. „Maminka se pak může postupně vrátit do úrovně fyzických aktivit jako před těhotenstvím. Důležité je ale zachovat postupné navyšování fyzické aktivity a nic nepřehánět,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness.

V šestinedělí se soustřeďte na stabilizační systém páteře

„Během šestinedělí je dobré podporovat zavinování dělohy, klidně i prostým lehem na břiše, a aktivovat správné brániční dýchání. Několik dní po porodu je vhodné zařadit cviky na aktivaci pánevního dna, postupně přidávat snazší stabilizační pozice a začít posilovat hluboký stabilizační systém páteře, který je ze všeho nejdůležitější,“ říká Eva Kašíková, lektorka cvičení pro těhotné a maminky z tělocvičen Monkey´s Gym.
Stav po císařském řezu je naprosto odlišný a rekonvalescence je nesrovnatelná s přirozeným porodem – jizva dlouho bolí a hojí se. „Ale i zde je dobré hned několik dní po porodu posilovat pánevní dno a ke konci šestinedělí začít i s hlubokým stabilizačním systémem páteře. Velmi důležité je se od počátku starat o jizvu – hladit ji, jakmile bolest ustupuje, přidávat na intenzitě, dělat tlakové masáže. Dokážou divy – jak esteticky, tak i funkčně,“ radí Eva Kašíková.