27. ledna 2017
Vyhýbáte se společenským akcím v obavách, že se (zase) ztrapníte? Často si představujete, jak se vám všichni smějí a špitají si, že jste nemožná? Podobné pocity velmi dobře

Prezentace v práci, velké porady nebo večírky, kde je hodně „cizích“ lidí, mi nahání hrůzu. Pořád mám pocit, že se ztrapním. Stává se vám to samé? Také se v náročné situaci raději stáhnete do kouta, než byste se odvážila říct svůj názor? Nevěříte si, červenáte se, srdce vám buší jako o závod a potíte se?
Lidská psychika je v tomhle potvora. Obvykle se totiž stane, že čím víc se snažíte, tím častěji se vše pokazí. Důvodem je strach z toho, že se znemožníte, který umí být až neuvěřitelně velký, i když je často úplně zbytečný. „Vnímání lidského chování je velmi subjektivní. To, co vám připadá trapné, může vaše okolí chápat jako něco naprosto běžného, nad čím není potřeba se zamýšlet,“ vysvětluje psycholog Michal Walter. A přesně o tom je i pocit, že vy byste se nejraději hanbou propadla a nemůžete na svůj obrovský „trapas“ zapomenout celé roky, ale vaše okolí si za pár hodin ani „nevzdechne“, že se vůbec něco stalo. Což je dobré vědět, až se (zase) budete užírat.

Pomoc, porada!

Trémou si komplikujeme život hlavně v práci. Obáváme se, že když dáme najevo svůj názor, budeme působit jako hlupáci, co ničemu nerozumí, a tak raději mlčíme. Jenže tím si lepíme na čelo pomyslnou nálepku: ta (či ten), co nic neví. Lepší je trochu zariskovat a říct svůj názor nahlas. I za cenu, že bude přijat s rozpaky či nesouhlasem. Pokusy a chybami se přece člověk učí.