21. ledna 2017
Přemýšlíte, zda investovat do nákupu lyžařského vybavení pro vás nebo vaše děti, nebo zda je lepší si jej půjčit? Následující rady vám pomůžou v rozhodování.

Pořízení nové výbavy


Pořízení nové výbavy vás vyjde přibližně od 5 000 do 15 000 Kč za lyže, boty i helmu. Celková cena pak záleží na kvalitě a značce vybavení. Pokud lyžujete často a jezdíte i do zahraničí, investovat do vybavení na svah se určitě vyplatí.
A jak je to s výbavou pro děti? Důležité je koupit vhodnou velikost. Určitě se nevyplatí pořizovat výrazně větší výbavu, do které dítě doroste, protože by se kvůli špatně zvoleným velikostem mohlo na svahu zranit. Počítejte, že dítěti výbava vydrží zhruba dvě sezony. Důležité je, aby se dítě v oblečení dobře cítilo, aby se mu líbilo a aby funkčně a velikostně splňovalo požadavky na udržení vnitřního mikroklima,“ radí Tomáš Bělohlávek ze specializovaného obchodu Pro Shop Rossignol. „Čím kvalitnější výbavu nakoupíte, tím lépe se Vašemu dítěti bude lyžovat a zároveň se výbavy po použití snáze a výhodněji zbavíte,“ dodává Bělohlávek.

Bazarová výbava


Levnější možností pořízení výbavy je nákup z „druhé ruky“. Zde se můžete dostat až na poloviční cenu než u nového vybavení. Cena se vždy odvíjí podle značky i podle stavu opotřebení výbavy. Čím je v lepším stavu, tím je dražší. Vždy se ale dostanete o několik desítek procent níže než u výbavy nové. Při této volbě je však otázka, jak dlouho výbava vydrží. Navíc na ni není záruka a pokud chcete snížit riziko pádu či zranění, zejména u dětí, raději volte jinou možnost.

„Rostoucí lyže“


Chytrým řešením, zejména pro děti, je pronajmout si lyže na celou sezónu. Navíc si vybavení můžete u většiny pronajímatelů v průběhu sezóny vyměnit za větší nebo lepší model. Zde se dostanete průměrně na 2500 Kč za rok za pořízení celé výbavy. K ceně je potřeba připočítat ještě kauci při prvním pořízení, která se pohybuje zhruba od 1500 Kč, ale je vratná, a pojištění celé výbavy, což je asi 200 Kč.

Zapůjčení výbavy


Pokud vyrážíte na hory jen jednou či dvakrát do roka na víkend, vyplatí se zapůjčit lyžařskou výbavu v půjčovně. Zde se ceny v tuzemských ski areálech za dětskou výbavu (lyže, boty, helma) pohybují od 180 do 250 Kč na den, u dospělého od 250 do 350 Kč na den, záleží na velikosti a kvalitě lyžařského střediska. Výhodou je, že si výbavu můžete půjčit přímo na místě, a tudíž ušetříte i místo v autě. Tato varianta se vyplatí především u malých dětí, které rychle rostou.