5. ledna 2017
Zapomeňte na lékárnu i na teplé ponožky. Nad zimou, nachlazením či bolestmi kloubů můžete zvítězit přírodními prostředky. Obyčejná skořice i malý kousek zázvoru umějí neobyčejné věci.

Znáte to, sedíte u televize, termostat ukazuje 23 °C, ale vy se třesete zimou. Natahujete vlněné ponožky, halíte se do teplého svetru a termoflor je váš největší kamarád. Pokud se nejedná zrovna o virové nachlazení, pak je na vině špatný krevní oběh nebo únava a stres. Od všech těchto neduhů si můžete celkem jednoduše pomoci. Víme, co na tyto zimomřivé chvíle zabírá, a nejsou to žádná kouzla ani čáry. Stačí jen využít některého ze dvou darů přírody, skořice a zázvoru, které k nám, byť oklikou, přišly z Orientu.

Dar stromů

Aromatická kůra stromu zvaného skořicovník patří prý k nejstarším kořením světa, známým již minimálně pět tisíc let, kdy se jako kulturní rostlina pěstovala v Číně a Indii. V české kuchyni skořice zdomácněla až o pár tisícovek let později, a to tak, že některá jídla si bez ní již nedovedeme vůbec představit. Co by bez ní byl takový klasický český jablečný štrúdl! Na co se však pozapomnělo, je fakt, že tohle voňavé dochucovadlo užívala už tradiční čínská medicína také jako lék. Nevěřili byste, co toho skořice umí. Minimálně pořádně vnitřně zahřát tělo a rozproudit krev v žilách. Ve svařáku je tedy důležitou součástí, stejně jako ve směsích asijských zahřívacích čajů. Skořice má i dezinfekční a antibiotické účinky a je vhodná nejen jako lék při nachlazení, ale i jako jeho prevence. Navíc podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení, snižuje krevní tlak a ovlivňuje příznivě metabolismus tuků a cukrů. Pořádně prohřát dokáže i zvnějšku a přidaná do masážních olejů či gelů vám pomůže i v boji s celulitidou.

Zázračný kořen

Ačkoliv co do historie použití v kuchyni i v medicíně je na tom zázvor podobně jako skořice, byl u nás dlouhá léta v ústraní. Pokud se používal, pak jenom v sušené mleté formě. Dalo by se říci, že čerstvým oddenkům otevřela dveře až sametová revoluce. A přitom stejně jako skořice je nejenom skvělým kořením se specifickým aromatem, ale zvládne se poprat i s neduhy a hlavně parádně rozehřát tělo. Je rovněž účinný při žaludečních nevolnostech, zmírňuje potíže z nachlazení, tiší bolesti svalové i při zánětech kloubů.