13. prosince 2016
Dokážeme se o Vánocích obejít bez živého stromečku, spousty ozdob a rolí balicího papíru?

Přinášíme 5 tipů, jak prožít Vánoce, abychom šetřili přírodu i svoji peněženku:

1. Balení dárků – jde to i jinak

Zkuste se obejít bez kilometrů balicího papíru. „Variantou jsou látkové sáčky se stuhou, které můžete po rozbalení použít znovu. Vhodnější než papír jsou i papírové tašky a krabičky,“ doporučuje Kateřina Vokůrková ze společnosti pro ekologické informace Rosa. Zkrátka zvolte jakýkoli způsob a materiál, který lze použít víckrát než jednou!

2. Stromek v květináči

Nejen že se každý rok vyhazuje spousta stromků, které zdobily domácnosti sotva čtrnáct dní, na skládkách mizí hlavně obrovské množství těch vůbec neprodaných. Zkuste si zasadit živý strom do květináče. Takový stromek můžete použít víckrát, stačí se o něj během roku pečlivě starat, případně ho časem přesadit do větší nádoby.

3. Jsou nutné tisíce světýlek?

Projděte si třeba nějakou satelitní čtvrť, kde majitelé jako by se přehálněli, kdo bude mít zářivěji vyzdobenou předzahrádku. O estetické stránce raději pomlčme. je ale nutné si uvědomit, že to je navíc hodně neekologické a taky neekonomické. Pokud se bez světýlek neobejdete, zkuste použít LED žárovičky, ale jinak dejte přednost svíčce za oknem. Stejně dokže vykouzlit krásnější světlo než elektřina.

4. Ozdoby z vaší dílny

Je to stejné jako s balením dárků. K čemu jednorázové, často plastové ozdoby? Buďte kreativní a vyrobte si vánoční výzdobu z přírodnin. Použijte větvičky stromů, šišky nebo citrusovou kůru. Vyrobit se z nich dají suché vazby, věnce, svícny a využijete je i při balení dárků. Kůru z citrusů můžete taky vykrájet pomocí perníkových formiček a navléct ji na nit jako vánoční řetěz. Získáte dekoraci úplně zadarmo a ještě vám krásně provoní byt!

5. Místo zbytečného dárku zážitek

Darovat místo hmotného dárku voucher na věc, kteoru si obdarovaný skutečně přeje, je nejen rozumné a praktické, ale i ekologické. Odpadá zbytečné balení a navíc se nestane, že bude nechtěný dárek někde pár měsíců překážet a nakonec ho obdarovaný stejně vyhodí.