12. prosince 2016
Přestože se těšíme na Vánoce, adventní přípravy a nakupování dárků nám dávají pořádně zabrat. Poradíme, jak únavu nejlépe zahnat.

Za únavu, ospalost, zhoršení nálady i stres může (kromě jiného) nedostatek vitamínu D, který bychom potřebovali načerpat ze slunečního záření, toho je však v posledních dnech zoufale málo. Sluneční paprsky by v tomto pošmourném období mohly nahradit mořské ryby, mák nebo tvrdé sýry. Náladu nám pomůžou zvednout i bylinky: „Na posilování imunity a proti depresím je výtečný maralí kořen, který působí dokonce i jako afrodisiakum. K odstranění únavy pomůže ostropestřec, jalovec či rozmarýn. Vhodná je i tinktura z černého rybízu. Při únavě a vyčerpání povzbudí bylinka eleuterokok,“ uvádí bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.

Spánek podpoří zklidňující byliny

Tlumicí účinky na organismus má v zimě i hormon melatonin, který vzniká v noci a při nedostatku světla i ve dne. U citlivějších jedinců se následkem jeho nadprodukce může dostavit zhoršení psychického stavu, vyšší potřeba spánku, nechutenství i snížení pracovní výkonnosti. Na druhou stranu je tento hormon základem kvalitního spánku, který tělo potřebuje, aby získalo více sil a bojovalo s celodenní únavou.
Jak to vyřešit? Základem je častý pohyb venku přes den, kdy se cíleně vystavujeme světlu, v noci pak důkladný odpočinek. „Pomoci mohou zase bylinky. Relaxační účinek má lípa velkolistá, která podporuje klidné usínání a zlepšuje spánek. Pokud se kromě únavy cítíte i ve stresu a podráždění, zklidní vás kozlík lékařský. Relaxaci a psychické povzbuzení podporuje bakopa,“ doporučuje bylinkářka.