9. ledna 2019
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Chcete si hory užít? Víme, co vám nesmí chybět!

Chránič páteře

Stále častěji jsou vidět lyžaři, kteří mají na zádech speciální ochranu – tzv. páteřák. Připomíná trošku ten na motorku. Je to velmi důležitá věc – chráníte si tak při úrazu po celé délce svoji páteř. Nemusíte se bát, že by jeho nošení bylo nepříjemné. Pokud je kvalitní, tak o něm téměř ani nevíte a navíc vám bude i teplo na záda a na ledviny.

Helma

Sice v Česku není pro dospělé povinná, pro děti ale ano. Nošení helmy je ale hlavně ochrana pro vás. Nikdy nevíte, co se vám může stát – třeba nám se stalo, že se nám při čekání na skibus svezla na hlavu hrana snowboardu od jiného člověka. Bez helmy bychom měli rozseklou hlavu.

Ochranný krém

Speciální horské krémy zajišťují ochranu nejen proti slunci, ale také proti extrémním povětrnostním podmínkám – větru, chladu a mrazu. Specialistou na to je značka Piz Buin. Krém vždy mějte s sebou a aplikujte ho na sjezdovce několikrát za den. Velmi vhodné na péči o pleť v zimě jsou také pleťové olejíčky – udělají na pleti lipickou ochrannou vrstvu, která zabraňuje vysoušení.

Pojištění

Na zahraniční hory by měl být vstup bez cestovního pojištění zakázaný. Nikdy na něm nešetřete, pár stovek se vám může při ošetření u lékaře nebo při pobytu v nemocnici proměnit na několik stovek tisíc korun. Velmi vhodné je pojistit se i proti škodě způsobené další osobě. Nikdy nevíte, s kým se na sjezdovce srazíte a kdo vás pak bude žalovat. Navíc se dá pojištění během pár minut zvládnout online a z mobilu.

Kompresní podkolenky

Není to jen výsada běžeckého sportu. Zateplené kompresní podkolenky velmi oceníte i na sjezdovce. Nejen, že chrání achilovky před promrznutím a zanechávají nohy v teple, ale také zpevní svaly, takže pak lýtka nejsou tak unavená a více toho zvládnete. Podkolenky s menší kompresí jsou také skvělé na regeneraci po tom, co se vrátíte ze sjezdovky. Vždy si ale kompresky vybírejte u firem, které se jí zabývají. Skvělé jsou například značky Royal Bay, CEP, Compress Sport.

Čtěte také: Proč se nebát běžek