8. února 2018
Koupit si permanentku a pravidelně posilovat (často) nestačí. Abyste se skutečně dostali do formy, potřebujete víc než odhodlání. Přinášíme pár tipů, jak zařídit, abyste z fitcentra odcházeli s úspěchem.

TIP první: Bez zahřátí ani ránu

Ještě než naskočíte na rotoped nebo vezmete do rukou činky, měli byste na to tělo připravit. „Zahřáté svaly lépe snesou přicházející zátěž. Pokud rozcvičku přeskočíte, riskujete nejen bolest druhý den po cvičení, ale také poranění nebo v nejhorším případě dokonce dlouhodobé následky. Přitom stačí pět až deset minut lehkých kondičních cviků společně s protažením svalů, a riziko nehody se minimalizuje,“ vysvětluje hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Kateřina Hollerová.

„Zahřát se na začátku cvičení byste měli ideálně lehkou aerobní zátěží, a to 5 až 10 minut. Pak byste měli provést mobilizaci kloubů za pomoci kroužení a pohybů do všech směrů v kloubech a nakonec by měl přijít na řadu dynamický strečing, hmitání,“ říká profi trenérka.
I závěr cvičení by měl být pozvolnější. „Na konci cvičení je vhodný statický strečink – protahovací polohy na jednak zkrácené svaly a jednak procvičované svalové partie, a to bez hmitání a s dlouhou výdrží,“ říká Kateřina Hollerová. „Zaměřte se přitom na protažení svalů s tendencí ke zkracování, to je stejně důležité jako posilování těch ochablých. Strečingem dojde k nastartování regenerace a uvolnění svalů, sníží se i pravděpodobnost namožení a svalové horečky v dalších dnech po tréninku.“

TIP druhý: Chce to vodu

Embed from Getty Images

Vypít dva až tři litry neslazené tekutiny denně? Ano, to by dospělý člověk skutečně měl. Obzvlášť, pokud je fyzicky aktivní. „V případě, že je váš trénink intenzivní a hodně se při něm potíte, je důležité včas předcházet dehydrataci. Proto si hlídejte množství vypitých tekutin ještě před zahájením pohybové aktivity. Pot kromě vody obsahuje i minerální látky. Jako vhodné nápoje mohou být právě přírodní minerální vody,“ říká hlavní nutriční specialistka Světa Zdraví Monika Bartolomějová a dodává: „Tekutiny nejlépe doplňujte pomalu, nejen před, ale i během a po cvičení. Ideální jsou malé doušky vody několikrát v průběhu tréninku,“ radí specialistka.

Vodu, minerálku nebo iontový nápoj?

Pít úplně čistou vodu není při nadměrné zátěži zrovna pro člověka výhodné. S potem totiž tělo přichází o důležité minerální látky, jejichž nedostatek může nadělat víc škody, než vaše cvičení užitku. Při střední zátěži – například pohodovém rodinném výletu na kole – si s obyčejnou vodou určitě vystačíte. Pokud ale plánujete náročnější sportovní aktivitu, dopřejte si raději minerálku, a to bez bublinek. Oxid uhličitý bude zbytečně zatěžovat zažívací trakt. Na celodenní trek nebo opravdu těžkou fyzickou zátěž pak přibalte iontový nápoj, který vám dodá potřebné minerální látky.