18. listopadu 2016
Muži si na varlata sáhnou průměrně 369krát za měsíc. Jednou měsíčně by si ale na ně měli sáhnout v rámci samovyšetření. Stejně jako ženy na prsa. Děláte to? A víte vůbec, jak na to?

Samovyšetření je totiž nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak včas odhalit rakovinu varlat u mužů a rakovinu prsu z žen. Na prevenci těchto onemocnění upozorňuje skupina mladých mediků z neziskové organizace Loono. „Mnoho mladých mužů si myslí, že se jich rakovina varlat netýká. Opak je ale pravdou, muži mezi 15 a 40 roky jsou nejrizikovější skupinou. Proto je důležité, aby prevenci nezanedbávali a začali myslet na své zdraví už v tomto věku,“ vysvětluje Kateřina Vacková, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se zasazuje o prevenci těchto onemocnění. Do akce se zapojila i módní značka Deedivine, která nabízí u příležitosti Movemberu speciální edici pánských motýlků, kapesníčků a sukní s motivem knírku. Z každého nákupu putuje část peněz do Loono.

„Loni jsme díky veřejné sbírce vybrali peníze na nákup speciálních gumových školících modelů prsou a varlat, na kterých jsme během jednoho roku zvládli na vzdělávacích workshopech naučit přes 10 000 lidí správnou techniku samovyšetřování. Díky nám si 29 lidí odhalilo rakovinu včas,“ říká Kateřina Vacková.