20. listopadu 2016
I když nejste zrovna těhotná – ani se o to v posledních měsících nesnažíte –, nejspíš vás občas napadne, jak asi mateřství ovlivní váš pracovní život. Otevřené zpovědi žen pro vás se zájmem nasbírala Michaela Klevisová.

Budete dál zvládat plný úvazek? A měla byste se o to vůbec pokoušet? Některé ženy se tolik bojí, že jim péče o potomka zabrzdí kariéru, že – podle Sheryl Sandberg, ředitelky Facebooku a autorky knihy Opřete se do toho – „odejdou ještě předtím, než odejdou“.

Má tím na mysli, že potenciální matky ze strachu, že s dítětem nebudou schopné pracovat, raději předem odmítnou povýšení. Jde to i jinak? Od přítelkyň už nejspíš nějaké zvěsti máte. Doplňte si další dílky do skládačky ze zpovědí pracujících Češek!

„Získala jsem svobodu!“

Jana, 35 let, novinářka
„Když jsem čekala prvního syna, připravovala jsem se na mateřskou jako na konec světa, ale pak jsem zjistila, že se dá vše skloubit. Jen se nesmíte přizpůsobovat práci, ale práci přizpůsobit sobě. S potomkem jsem si proto ,dovolila‘ přejít na volnou nohu, pracovat jen tak, jak dítě umožní, říct si o adekvátní finance a smířit se s tím, že podle počtu a věku dětí je peněz někdy víc a někdy míň. Naučila jsem se improvizovat a přestala se stresovat, že bych měla být k dispozici osm hodin denně. Pracuju tam, kde zrovna jsem (s notebookem). Vyžaduje to disciplínu a zapojení dospělých v rodině, ale teď jsem po pracovní stránce maximálně spokojená, a to jsem právě ,na mateřské‘ s druhým synem. Dítě a kariéra se skvěle doplňují a jedno bez druhého by nebylo úplné. Neváhejte s dítětem kvůli práci, otevřou se vám nové obzory! Já získala svobodu.“