19. listopadu 2016
Rozhodla jste se, že skoncujete s podnájmy a pořídíte si vlastní bydlení. Než se ponoříte do splátkového kalendáře, Michaela Klevisová radí otestovat si své možnosti. 

Jak zjistíte, jestli si můžete hypotéku dovolit?

Sníte o vlastním hnízdě. Nebo už dokonce projíždíte nabídky realitních kanceláří a snažíte se odhadnout, na co dosáhnete? Ůrokové sazby jsou teď hodně nízké, takže si možná říkáte: Kdy jindy si vzít hypotéku, když ne teď? Jenže když si na bydlení půjčíte, znamená to, že budete dalších dvacet nebo třicet let splácet. Vážně na to jste finančně a psychicky připravená? Než smlouvu podepíšete, položte si následující otázky.

„Opravdu se chci usadit?“

Nejste si jistá, jestli se v nejbližších letech kvůli práci nebo lásce nebudete chtít stěhovat? Pak s nákupem nemovitosti pro jistotu ještě počkejte. Jestli vám vyhovuje kočovný styl života, hodí se pro vás spíš bydlení v pronájmu. Přece jen toužíte stát se majitelkou a říkáte si, že přinejhorším nemovitost zase prodáte?

V tom případě zvolte co nejkratší dobu fixace hypotéky (jde o období, po které vám banka nebude měnit úroky). Prodej nemovitosti před koncem fixace je totiž složitější (u většiny bank platí, že kupující si v takovém případě buď musí vzít hypotéku u stejného ústavu, anebo bance platíte pokutu).