11. listopadu 2016
"Tolik jsme si toho nestihli říct!" povzdechneme si často při vzpomínce na babičku nebo dědu. Co s tím? Neotálejte, ptejte se, dokud je čas, zapište zajímavý příběh svých prarodičů a vyhrajte iPhone nebo 50 000 Kč.

Většina z nás touží poznat svou rodinnou historii, málokdo však pro to něco skutečně dělá. Pojďme to změnit! Motivovat by nás k tomu měla soutěž Příběhy 20. století.

Nejčastěji se v rodinách povídá o vztazích. Pak taky o životě během složitých etap naší historie – za druhé světové války a za komunismu. Zajímavé je, že o svých babičkách toho víme mnohem víc než o svých dědečcích Čím to je? "Ženy se u nás dožívají vyššího věku, a tak máme více času a příležitostí si o minulosti popovídat s babičkami,“ vysvětluje sociolog Ondřej Vais.

Podpořit zájem o rodinnou historii se snaží soutěž Příběhy 20. století. Chcete se zapojit? Je to jednoduché. Stačí již vybrat pamětníka (nemusí to být člen vaší rodiny), natočit s ním audio nebo videonahrávku jeho životního příběhu, ten stručně sepsat, opatřit současnou a dobovou fotografií, a to vše nahrát do 28. února 2017 na web Příběhy 20. století

Soutěží se ve třech kategoriích. Vítězové žákovské (13-15 let) a studentské (16-18 let) kategorie vyhrají iPhone, vítěz v dospělé kategorii (19+) získá odměnu 50 000 Kč.